W czwartek w Wieluniu zorganizowano spotkanie informacyjne dotyczące zmian w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego. Lada dzień będzie można składać wnioski na zadania, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Tym razem głosowanie odbędzie się zarówno w formie papierowej, jak i online. Dodatkowo nie będzie pieniędzy dla poszczególnych powiatów, tylko dla subregionów. Dla naszej okolicy będzie to subregion sieradzki, w skład którego wchodzą powiaty: sieradzki, poddębicki, zduńskowolski, łaski, wieluński, wieruszowski i pajęczański. Mówi wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszka Ryś:
Zaczynamy cykl spotkań informacyjnych, ponieważ 17 marca rozpoczynamy zgłaszanie projektów. Co to jest budżet obywatelski? To taki budżet, gdzie chcemy skierować finanse – i skierowaliśmy w samorządzie województwa łódzkiego 8 milionów złotych – dla mieszkańców na różne pomysł związane ze sportem, z małymi wydarzeniami, ze spotkaniami integracyjnymi, z edukacją. Będziemy chcieli przedstawić, jak to mniej więcej będzie wyglądało. Zmieniły się zasady głosowania, składania wniosków do tego budżetu. Chcę się pochwalić, sami się pochwalimy, iż nie każde województwo ma swój budżet obywatelski. Nie odstąpiliśmy od tego budżetu, ale chcemy zmienić zasady.
Zmieniliśmy zasady, tutaj pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego będą tłumaczyć, jak zostały te zasady zmienione i dostosowane do państwa potrzeb, po konsultacjach. Powinno być lepiej, łatwiej, szybciej, bo głosowanie odbywa się również przez internet. Każdy może zagłosować. Nie będzie wyłącznie formy papierowej i wykluczenia na podstawie wieku. Ten budżet w poprzednich edycjach cieszył się dużym zainteresowaniem i to były przeróżne projekty, począwszy od ścieżek rowerowych, kończąc na imprezach sportowych i innych wydarzeniach.
– dodawał Maciej Sulgan, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Więcej na ten temat w rozmowie z naszym gościem:
Gościem Radia ZW był Damian Raczkowski z Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Fot. Magdalena Jaroch, Radio ZW