Decyzję o przyznaniu dotacji podjęli radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego podczas ostatniej sesji. Środki trafią do gminy Miasteczko Krajeńskie, która zwróciła się o pomoc finansową do marszałka Marka Woźniaka na początku czerwca. – Michał Drzymała jest jednym z symboli „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Jego nieugięta postawa wobec pruskiego prawa to przykład determinacji i walki o polskość. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o miejsce jego spoczynku – podkreślił marszałek Woźniak.
Grób, liczący blisko 90 lat, jest w złym stanie technicznym i wymaga gruntownej renowacji. Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostanie on odbudowany z bardziej trwałych materiałów, otrzyma nowe ogrodzenie w formie słupków z ozdobnym łańcuchem, a także tablicę informacyjną opisującą działalność bohatera. Dodatkowo pojawią się tabliczki kierunkowe, które ułatwią turystom dotarcie na miejsce.
Historia Michała Drzymały na stałe wpisała się w polską tradycję oporu wobec zaborców. W latach 1905-1909 chłop z Podgradowic stał się symbolem sprytu i odwagi. Po tym, jak pruscy urzędnicy odmówili mu zgody na budowę domu, Drzymała zamieszkał w wozie cyrkowym, który codziennie przesuwał, by ominąć przepisy budowlane. Jego walka odbiła się szerokim echem w Europie – pisały o niej gazety francuskie, angielskie i amerykańskie. W obronę Drzymały włączyli się także znani pisarze, m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz i Lew Tołstoj.
Wóz Drzymały stał się symbolem nieustępliwości wobec pruskiej polityki germanizacji, a sama postać bohatera inspiruje do dziś. Jak zaznacza burmistrz Miasteczka Krajeńskiego Krzysztof Oświecimski, grób Drzymały jest celem wycieczek szkolnych i turystów, dlatego tak ważne jest, by godnie prezentował pamięć o jego postawie.
Renowacja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Dzięki wsparciu samorządu Wielkopolski miejsce spoczynku Michała Drzymały odzyska należny mu blask i stanie się jeszcze bardziej symbolicznym punktem na mapie regionu.