Tradycyjnie polskie kolędy, jasełka w wykonaniu najmłodszych, wspomnienia minionych świąt i wymiana życzeń. Na noworocznych spotkaniach w radosnej, świątecznej atmosferze spotkali się mieszkańcy Boleścina, Bystrzycy Dolnej i Witoszowa Dolnego.
Rodzinne kolędowanie w Boleścinie
Rodzinne kolędowanie w świetlicy w Boleścinie, zorganizowane przez sołtysa, radnego, radę sołecka i KGW było wydarzeniem łączącym lokalną społeczność w duchu świątecznej euforii i wspólnego celebrowania tradycji.
Organizatorzy włożyli wiele pracy w przygotowanie tego spotkania. Na stołach pojawiły się domowe wypieki i tradycyjne przekąski, tworząc klimat prawdziwej gościnności.
Podczas kolędowania mieszkańcy, wspierani przez umuzykalnioną rodzinę Państwa Kowalskich z Boleścina wspólnie śpiewali tradycyjne polskie kolędy, takie jak, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. Nie zabrakło też mniej znanych pieśni i pastorałek, które przypominały o bogactwie lokalnych tradycji.
Noworoczne spotkanie było nie tylko okazją do wspólnego śpiewu, ale także do zacieśniania więzi sąsiedzkich, rozmów i wymiany życzeń. Starsi mieszkańcy dzielili się wspomnieniami o dawnych tradycjach świątecznych, a młodsi z ciekawością słuchali tych opowieści.
Noworoczne spotkanie w Bystrzycy Dolnej
Spotkanie noworoczne w sołectwie Bystrzyca Dolna zgromadziło mieszkańców, aby wspólnie uczcić początek nowego roku i pielęgnować piękną tradycję śpiewania kolęd i pastorałek . Jego organizatorami byli sołtys, rada sołecka oraz KGW zDolna Bystrzyca, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.
Największą atrakcją było wspólne śpiewanie kolęd i podziwianie bożonarodzeniowych jasełek, w wykonaniu najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Mieszkańcy Bystrzycy Dolnej licznie przybyli na spotkanie, przynosząc ze sobą ciepłą atmosferę wspólnoty i radości.
Wszyscy obecni chętnie włączyli się do śpiewu, a akompaniament zapewnił mieszkańcy Czesław Kmera i Lildia Sajdak. Ciepła atmosfera, blask świec i dźwięk tradycyjnych polskich kolęd sprawiły, iż wszyscy poczuli atmosferę wspólnoty.
Po części muzycznej przyszedł czas na smaczny poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Była to również okazja do rozmów, dzielenia się najbliższymi planami oraz noworocznych życzeń.
11. edycja kolędowania w Leśniczówce
wspólne kolędowanie w świetlicy „Leśniczówka” w Witoszowie Dolnym było okazją do spotkania zespołów śpiewaczych z terenu gminy Świdnica oraz zaprzyjaźnionych z zespołem „Ale Babki”. Każdy z zespołów zaprezentował się na scenie wykonując trzy kolędy i pastorałki. W sumie w koncercie uczestniczyło sześć zespołów.
– Mimo, iż najstarsze kolędy mają blisko 300 lat to przez cały czas są chętnie śpiewane. Wzruszające kołysanki, albo wesołe przyśpiewki. Tajemnica ich popularności to jeszcze jeden sekret tej wspaniałej cichej nocy – mówili prowadzący uroczystość: dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas i Halina Wiśniewska członkini zespołu „Ale Babki”.
Jak co roku goszczącym na przeglądzie artystycznym spotkaniom zespołów śpiewaczych towarzyszyły słowa Wolfganga Goethego: „gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają…”
Na zaproszenie organizatorów licznie odpowiedziały zespoły ludowe, a wśród nich: „Jarzębina”, Kądziołeczka, „Pszennowskie Trele”, „Przyjaciółki”, Dobromierzanie i Ale Babki z kapelą Zdzicha. W gronie wiernych miłośników muzyki ludowej nie zabrakło samorządowców i pracowników gminnej oświaty, którzy wraz z mieszkańcami Witoszowa Dolnego podziwiali muzyczne występy seniorów.
– W imieniu swoim i Pana wójta Bartłomieja Strózika życzę Państwu dużo radości, zdrowia i realizacji planów. Niech Nowy 2025 Rok będzie czasem nowych możliwości i spełnionych marzeń, gdzie znajdzie się również chwila na odpoczynek i wytchnienie od codziennych trosk. Niech ten rok będzie przepełniony dobrymi ludźmi wokół – mówił zastępca wójta Tadeusz Szarwaryn.
Goszczące na przeglądzie zespoły mogły pochwalić się bogatym repertuarem. Spotkanie w Leśniczówce było okazją, by raz jeszcze poczuć ciepło Bożego Narodzenia przy dźwiękach kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów ludowych.
/oprac. AN/
/Komunikaty i fotografie – Urząd Gminy Świdnica/