Na parterze kamienicy należącej do Leokadii i Kazimierza Smoleńskich właściciele od początku XIX wieku prowadzili kawiarnię. Lokal pod nazwą cukiernia, albo jak chcą niektórzy kawiarnia „U Smoleńskiego”, był czynny do lat siedemdziesiątych XX wieku. Znajdował się w Kielcach na rogu dzisiejszych ulic Sienkiewicza i Małej. To właśnie tam rozgrywa się akcja słuchowiska „W czasach bolszewickiej zarazy”.
Historia dzieje się w latach 1919-1921 w czasie wojny Polski z bolszewicką Rosją. Kielecka cukiernia „U Smoleńskiego” to miejsce spotkań i rozmów. Jak to w kawiarni bywa słychać kelnerów przyjmujących zamówienia i dźwięki pianina. Przy jednym ze stolików siedzą wyjątkowe osoby, które rozmawiając ze sobą komentują rzeczywistość tamtego okresu. Nie ukrywają emocji i wzruszeń. Czytając gazety co raz wyciągają najnowsze informacje z frontu. Jest to powodem rozmów a nierzadko także burzliwych dyskusji, których głównym powodem jest prowadzona w tym czasie wojna.
Ze słuchowiska dowiadujemy się jaka wówczas panowała atmosfera w społeczeństwie, możemy usłyszeć też mnóstwo wrogich bolszewikom postaw, a jednocześnie zagłębiać się w historię działań militarnych.
Liczne materiały źródłowe ze Wzgórza Zamkowego, Muzeum Historii Kielc, Archiwum Państwowego w Kielcach czy też prasa codzienna, pamiętniki, książki, wspomnienia i listy pozwalają stworzyć fabularyzowany obraz tamtego okresu historii Polski widziany oczami mieszkańców Kielc.
W słuchowisku „W czasach bolszewickiej zarazy” występują: Jan Nowicki, Teresa Bielińska, Mirosław Bieliński, Andrzej Cempura i Andrzej Plata.
Które ulice w Kielcach są najstarsze? Skąd wzięły się ich nazwy? Co przed laty się przy nich znajdowało, a czego w tej chwili już nie zobaczymy? Kiedy ulice zostały zabrukowane, a kiedy pojawił się na nich asfalt? W którym roku na ulicach Kielc zamontowano pierwsze latarnie? Odpowiedzi nie tylko na te pytania znajdą Państwo w filmowym cyklu „Historia kieleckich ulic”.