Osoby przekazujące tajniki zawodu uczniom szkół branżowych będą otrzymywać za to pieniądze. choćby jeżeli ich podopieczny nie przystąpi do egzaminu lub go nie zda. Więcej za naukę zawodu otrzymają także jego adepci. - “W ten sposób będą zmotywowane obie strony - nasi fachowcy oraz kandydaci na czeladników” - powiedział radiuCENTRUM Maciej Całka z Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu o zmianach w systemie wsparcia pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników. W ostatnich latach organizacja wysłała do parlamentarzystów dwa listy otwarte z postulatami dotyczącymi zmian. W ubiegłym roku, po rozmowach z przedstawicielami Cechu interpelację w tej sprawie złożył poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.
“Pracodawca będzie otrzymywać docelowo 75% kwoty za ukończenie nauki zawodu oraz 25% za efekt w postaci egzaminu po ukończeniu zawodu. Dotychczas ta kwota była wypłacana pracodawcą dopiero, gdy uczeń taki egzamin zdał” - powiedziała radiuCENTRUM Magdalena Sekura - Nowicka, dyrektorka Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
na fot.: Magdalena Sekura - Nowicka, dyrektorka Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu
W przypadku trzyletniej nauki zawodu pracodawca otrzyma 10 824 złote lub 13 394 złote jeżeli będą to zawody z tzw. listy zapotrzebowania. W przypadku przyuczenia do zawodu będzie to 340 złotych za każdy miesiąc kształcenia. W odpowiedzi na interpelację posła Mariusza Witczaka jest także informacja o podniesieniu wynagrodzenia adeptom zawodu.
“Taki młody człowiek nie tylko ma wszystkie świadczenia pracownicze, bo jest to umowa o pracę, to również kwota comiesięcznego wynagrodzenia dla kandydata na czeladnika się zwiększa. Ona jest powiązana z procentowym wzrostem wynagrodzenia minimalnego. Aktualnie wzrost jest o 3 punkty procentowe, czyli choćby do 10% przeciętnego wynagrodzenia dla kolejnych lat nauki. Przeliczając to na comiesięczne wynagrodzenie, to jest to kwota od 800 do 900 złotych” - dodał radiuCENTRUM starszy cechu Maciej Całka.
na fot.: Maciej Całka z Cechu Rzemiosł Różnych
Wprowadzone zmiany dotyczą też liczby zatrudnionych młodocianych, na którą pracodawca otrzyma refundację. Teraz to jeden, a będzie mógł na sześcioro.