Więcej wsparcia dla gmin i powiatów dotkniętych powodzią

opowiecie.info 3 miesięcy temu

Choć wcześniej w programie dzisiejszej sesji nie było tematów, związanych z usuwaniem skutków powodzi i pomocy poszkodowanym, to z oczywistych względów te sprawy zdominowały dyskusję radnych. Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję wyrażającą wsparcie dla gmin i powiatów z naszego regionu, dotkniętych klęską żywiołową. Zadeklarował też realną pomoc finansową samorządom w minimalnej wysokości 10 milionów złotych.

Choć wcześniej w programie sesji nie było tematów, związanych z usuwaniem skutków powodzi i pomocy poszkodowanym, to z oczywistych względów te sprawy zdominowały dyskusję radnych. Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję wyrażającą wsparcie dla gmin i powiatów z naszego regionu, dotkniętych klęską żywiołową. Zadeklarował też realną pomoc finansową samorządom w minimalnej wysokości 10 milionów złotych.

– Rola samorządu województwa przy usuwaniu skutków powodzi jest coraz większa i prawdopodobnie będzie rosła – mówił marszałek Szymon Ogłaza, – Nie tylko koordynujemy pomoc w regionie, współdziałając z Opolskim Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Miasta w Opolu w prowadzeniu hubu przeładunkowego w opolskim CWK, ale także nasze jednostki oferują wieloaspektową pomoc samorządom, instytucjom i mieszkańcom poszkodowanym podczas powodzi. Deklaruję absolutne zaangażowanie urzędu marszałkowskiego i naszych instytucji w dalszych działaniach pomocowych, także pomoc każdemu samorządowi, który do nas się o wsparcie zwróci – zapewniał marszałek. Mówił także o podjęciu kolejnych inicjatyw, których celem jest odbudowa zniszczeń. – Rozmawiamy m.in. z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na temat zaangażowania funduszy europejskich w odbudowę po powodzi. Bo teraz, po tej klęsce, trzeba odbudować te zniszczenia, ale odbudować lepiej, żeby unikać takich klęsk i wydarzeń w przyszłości – dodawał marszałek.

Na wniosek zarządu województwa radni przyjęli rezolucję, w której solidaryzują się z poszkodowanymi jednostkami samorządu terytorialnego i deklarują gotowość do udzielenia im wsparcia.

W stanowisku czytamy m.in.: „W tych okolicznościach, w ramach pomocy dla mieszkańców i samorządów, które najbardziej ucierpiały na skutek powodzi, Sejmik Województwa Opolskiego deklaruje gotowość przyznania poszkodowanym samorządom pomocy finansowej w formie dotacji celowej, w pierwszej kolejności z przeznaczeniem na wydatki bieżące w związku z usuwaniem skutków powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 roku. W terminie późniejszym, po oszacowaniu niezbędnych wydatków inwestycyjnych, będzie również możliwe dodatkowe wsparcie na ten cel do realizacji w latach 2024 – 2025.” Jednocześnie w rezolucji określono wysokość deklarowanej pomocy nie mniejszą niż 10 milionów złotych z budżetu województwa. Po dyskusji radni jednogłośnie przyjęli tę rezolucję.

Jak podkreślał marszałek, to uzupełnienie pomocy rządowej i minimalna kwota wsparcia, która w pierwszej transzy, jeszcze w tym roku będzie przeznaczona na pomoc bieżącą, m.in. na usuwanie zanieczyszczeń czy odpadów po przejściu wody. Później będzie czas na odbudowę zniszczeń infrastrukturalnych.

-Te straty w naszym regionie są ogromne – informował członek zarządu województwa Robert Węgrzyn. – Tylko w infrastrukturze dróg wojewódzkich bardzo wstępnie oszacowano je na ponad 370 milionów. To 20 zniszczonych odcinków dróg i 20 obiektów drogowo-mostowych. Naszym zadaniem jest po pierwsze udrożnienie nieprzejezdnych dróg. Te najważniejsze na dziś to DW 416 w Racławicach Śląskich, DW 416 w Żywocicach oraz most na DW 407 w Łączniku – wyliczał Węgrzyn.

Wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura podczas przedsesyjnej konferencji prasowej podziękowała wszystkim wolontariuszom, a także osobom pracującym w sztabach przeciwpowodziowych. – Oni pracują już tak bez przerwy od dwóch tygodni i niewątpliwie wymagają pomocy psychologicznej, podobnie jak strażacy i wszyscy, którzy uczestniczą w ratowaniu ludzi i usuwaniu skutków powodzi – mówiła. Przedstawiła także plan Zielonych Szkół, które mogą się odbywać w ośrodku w Niwkach. W przygotowaniu jest również program Zamku Moszna.

W programie sesji znalazły się też m.in. składane co roku informacje o stanie sanitarno-higienicznym województwa opolskiego, o stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego, o działalności Wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Przedstawiono także informację nt. stanu wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 oraz analizę sytuacji na rynku pracy województwa opolskiego w I półroczu 2024 roku.

Fot. melonik, UMWO

Idź do oryginalnego materiału