Wiceszef MSZ broni decyzji rządu ws. Netanjahu. "To byłoby dość obsceniczne"

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


- To byłoby dość obsceniczne, żeby aresztować Żyda w takim miejscu jak Auschwitz-Birkenau w rocznicę wyzwolenia tego cmentarzyska - tak o zatrzymaniu Benjamina Netanjahu mówił Władysław Teofil Bartoszewski. Wiceszef bronił uchwały rządu w tej sprawie. Co jeszcze mówił?
Wiceminister o aresztowaniu premiera Izraela: W poniedziałek 13 stycznia na pytania związane z ewentualnym zatrzymaniem Benjamina Netanjahu w Polsce i specjalną uchwałą rządu w tej sprawie był pytany wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski. Zapewnił, iż list prezydenta Andrzeja Dudy, który zwrócił się o zapewnienie bezpieczeństwa premierowi Izraela, "nic do tego nie miał". - Przygotowanie uchwały Rady Ministrów trwało, zanim pan prezydent list napisał. To tylko zamieszało w sprawie, nic tu nie pomagało - stwierdził Bartoszewski i podkreślił, iż "nie było żadnych nacisków USA na Polskę w tej sprawie". - To byłoby dość obsceniczne, żeby aresztować Żyda w takim miejscu jak Auschwitz-Birkenau w rocznicę wyzwolenia tego cmentarzyska - dodał wiceminister.


REKLAMA


Bartoszewski o ekshumacjach: Wiceszef dyplomacji mówił w wywiadzie także o tym, jak doszło do porozumienia Polski i Ukrainy na temat ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. - Nie mam wiedzy, żebyśmy cokolwiek obiecywali - odpowiedział pytany o to, co Polska ewentualnie mogła zadeklarowań Kijowowi. - Czekamy na ekshumacje, bo na razie jest cały czas o nich mowa, a ekshumacji nie ma - przypomniał Bartoszewski i dodał, iż "wygląda na to, iż jest przełom, ale po owocach ich poznamy".


Zobacz wideo Bążur, będziemy się bić. Trzaskowski vs. Nawrocki [Co to będzie odc. 38]


Tusk o specjalnej uchwale ws. Auschwitz: 9 stycznia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała treść uchwały rządu w sprawie planowanych uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Szef rządu zapewnił o gościach z Izraela, iż "czy to będzie premier, czy minister, ktokolwiek przybędzie na uroczystość, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany". 21 listopada 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania Benjamina Netanjahu, premiera Izraela oraz Joawa Galanta, byłego ministra obrony Izraela.
Więcej na temat uchwały rządu i protestach, które wywołała, przeczytasz w tekście: "Polacy wściekli na Tuska. Protestują przed jego kancelarią. 'Aresztować Netanjahu!'".Źródło: Radio ZET
Idź do oryginalnego materiału