Wenezuelska opozycjonistka nie chce nowych wyborów. „Maduro wybrał niebezpieczną drogę”

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Machado podkreśliła, iż „wynik wyborów z 28 lipca nie może być przedmiotem negocjacji z rządem”, tak jak nie jest nią „suwerenność społeczeństwa”.

— W czyjej głowie mógł zrodzić się pomysł nowych wyborów? Głosowanie odbyło się w warunkach, które narzucił reżim, po kampanii przeprowadzonej również w takich warunkach, o których nie sposób powiedzieć, iż przestrzegały zasad równości. Protokoły głosowania, jakie są w naszym posiadaniu, są dokumentacją Centralnej Komisji Wyborczej. Jednak choćby w tych warunkach zwyciężyliśmy, a protokoły komisji wyborczych to potwierdzają — powiedziała Machado.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

— Przed wenezuelską opozycją — stwierdza jej liderka, która udzieliła wywiadu w miejscu, w którym ukrywa się z obawy przed aresztowaniem — stoi dziś trudne zadanie: jak przekonać Nicolasa Maduro, aby mimo przegranych wyborów podjął negocjacje na temat przekazania władzy opozycji.

Opozycja chce weryfikacji

— Wierzę, iż stanowiskiem podzielanym przez wszystkie kraje świata jest konieczność bezstronnej weryfikacji dokumentacji dotyczącej wyborów w Wenezueli — oświadczyła przywódczyni wenezuelskiej opozycji.

— Potrzebne są nie tyle negocjacje w sprawie współdzielenia władzy w Wenezueli, co w sprawie transformacji politycznej w kraju — czytamy w wywiadzie Machado. „Jednak po to, aby możliwe były negocjacje, musiałyby chcieć tego obie strony, ale Maduro musiałby przede wszystkim zaniechać represji wobec wenezuelskiego społeczeństwa”— podkreśliła.

— Gdybym miala się o coś zarzucić społeczności międzynarodowej, to powiedziałabym, iż nie padły wobec Maduro słowa oskarżenia, na jakie zasługuje. Codziennie chełpi się tym, iż trzyma w więzieniach dwa tysiące aresztowanych z przyczyn politycznych, policja zabiera codziennie z ich domów osoby, które były świadkami i woluntariuszami w lokalach wyborczych w dniu wyborów — powiedziała w swym wywiadzie Machado.

— W Wenezueli — dodała na zakończenie — wszystko jest możliwe, zważywszy, iż w swej desperacji Maduro wybrał najbardziej niebezpieczną drogę, którą kroczy pod osłoną wojska. To jego wielki błąd i olbrzymie ryzyko dla Wenezuelczykow.

Maduro w odpowiedzi oświadczył, iż „jedyne rozmowy, na jakie Machado mogłaby liczyć w tym kraju, to te, które mogłaby powadzić po oddaniu się w ręce wymiaru sprawiedliwości”.

— Jedynym, który ma coś do omówienia z w tym kraju z Machado, to prokurator generalny. Niech stanie przed nim i odpowie za zbrodnie, które popełniła. To jedyne negocjacje, na jakie może ona liczyć — oznajmił Maduro, który oskarża Machado oraz Gonzaleza Urrutię o wywołanie fali protestów powyborczych.

Maduro nawiązał również do propozycji skorzystania z azylu w Panamie wobec przegranych wyborów, którą z oburzeniem odrzucił.

Idź do oryginalnego materiału