Zwiększenie świadomości społecznej i walka z powielanymi wciąż mitami na temat biogazowni, które są przyczyną licznych protestów społecznych, z jakimi borykają się inwestorzy to najważniejszy element udanej inwestycji biogazowej. Jak zyskać zaufanie społeczności? Wyjaśni dr Paulina Legutko-Kobus.
Inwestycja biogazowa od A do Z to 6 bezpłatnych webinarów, które realizowane są cyklicznie w lutym i marcu 2025. Warsztaty biogazowe prowadzą eksperci branży, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą, ale także odpowiedzą na pytania uczestników w sesjach Q&A.
20 lutego zaplanowano trzeci z cyklu webinarów biogazowych. Temat tego szkolenia brzmi: Jak zyskać zaufanie społeczności? Poprowadzi je reprezentująca organizatora cyklu – IOŚ-PIB dr Paulina Legutko-Kobus.
![](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2025/02/P.Legutko-Kobus_foto-Duzy-682x1024.jpeg)
Paulina Legutko-Kobus jest doktorem nauk ekonomicznych, adiunktem w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz głównym specjalistą w Instytucie Ochrony Środowiska-PIB.
Członkini prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania z zakresu: programowania rozwoju i planowania strategicznego na poziomie regionalnym i lokalnym oraz partycypacji społecznej.
Jak zyskać zaufanie społeczności?
Przedsięwzięcia związane z lokalizowaniem i funkcjonowaniem biogazowni są związane z potencjalnymi konfliktami społecznymi. Niechęć (brak przychylności) społeczności lokalnych stanowi jedną z barier dla rozwoju biogazowni. Równocześnie jest coraz więcej dobrych praktyk w zakresie współpracy ze społecznością lokalną, a także szerzej rozumianymi interesariuszami zewnętrznymi.
Podczas webinaru Paulina Legutko-Kobus omówi m.in. zagadnienia takie jak: bariery w rozwoju biogazowni, mapowanie interesariuszy inwestycji związanych z biogazowniami, strategie informowania i edukowania, metody współpracy z interesariuszami oraz korzyści z dialogu z interesariuszami.
Webinar będzie prowadzony w formie wykładu ilustrowanego prezentacją, w czasie którego przewidziane są także dwie sesje pytań i komentarzy.
![](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2025/01/IOS-BIP-1024x106.jpeg)
Cykl webinarów jest organizowany w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW pn. „Kampania edukacyjno-informacyjna w tematyce biogazu/biometanu w Polsce.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:
Aleksandra Urbańska
+48 730 291 100