We Wrocławiu spotkali się członkowie Związku Miast Polskich. O czym rozmawiali?

3 miesięcy temu

Związek Miast Polskich bardzo aktywnie uczestniczy w procesie konsultacji, ale także chce aktywnie współtworzyć system, który jest zbudowany w ramach rządowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Rzecz dotyczy absolutnego pryncypium. Tym pryncypium jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, w tym samych mieszkańców naszych miast i miasteczek – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W ramach konsultacji wokół ustawy będzie branych pod uwagę siedem ważnych aspektów.

Po pierwsze ewakuacja i przyjęcie ludności. Drugi filar schrony i ukrycia dla ludności. Trzeci, tak iż niezwykle ważny, wzmacnianie społecznej odporności, inaczej mówiąc kwestie związane z edukacją. Czwarty filar to jest zbudowanie zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej. Kolejny, szósty, funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny. I ostatni filar, siódmy, na którym chcielibyśmy w sposób szczególny skupić naszą uwagę, to jest kwestia finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kolejną istotną kwestią jest finansowanie polskich samorządów przez polski rząd.

Obecnie jesteśmy w dobrym pozytywnym dialogu z polskim rządem w sprawie zupełnie nowego systemu finansowania samorządów. Zgodnie z deklaracją ministra finansów te rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia roku – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich.

Aby polskie miasta dobrze funkcjonowały, ważne jest również to, aby środki z funduszy europejskich wpływały na czas do budżetów samorządowych.

Ta sytuacja finansowa samorządów to nie jest tylko, po to, żebyśmy mogli wypłacać pensje nauczycielom, pracownikom administracji, pracownikom społecznym, czy w ogóle zapewniać usługi społeczne w naszych miastach, ale to jest po to, żebyśmy nie zmarnowali ogromnej i jedynej szansy, jaką dają nam środki z KPO i środki europejskie. Bo przypomnę, iż mamy kumulację środków zewnętrznych, są środki z KPO do pozyskania i jest nowy budżet europejski. Jesteśmy zapóźnieni, konsultujemy się, jesteśmy w kontakcie z naszymi koleżankami i kolegami z Europy, którzy te środki już dawno wydają – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, skarbnik Związku Miast Polskich.

My również dostrzegamy potencjał w Krajowym Zasobie Nieruchomości dotyczący współpracy z samorządami. Dzisiaj widzimy, iż deficyt na rynku mieszkaniowym bierze się również z braku gruntów w samorządach. My jako Krajowy Zasób Nieruchomości mamy narzędzia, mamy możliwości, żeby te grunty uwalniać, żeby tutaj umożliwiać poszczególnym samorządom budowę nowych, tanich mieszkań dla swoich mieszkańców – mówi Łukasz Bałajewicz, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Idź do oryginalnego materiału