24 maja wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące jakości pelletu. Dobrej klasy biopaliwo to czyste powietrze, poprawna praca urządzenia i efektywniejsze spalanie. Ta zmiana rzeczywiście była potrzebna.
Od grudnia zeszłego roku realizowane są prace nad Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla biomasy pozyskanej z drzew i krzewów wprowadzanej do obrotu lub obejmowanej procedurą celną dopuszczenia do obrotu w postaci brykietu lub peletu. W Dzienniku Ustaw jego treść opublikowano 9 maja br., a po 14 dniach dokument wchodzi w życie.
Będzie drożej?
Z fake newsami na temat rozporządzenia rozprawialiśmy się już wcześniej. W dokumencie pojawiły się jednak pewne zmiany. M.in. został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa jakości. De facto taki zapis powoduje, iż obowiązkowa staje się certyfikacja. W związku z tym rosną obawy o wzrost cen granualu.
– Wprowadzenie tego rozporządzenia będzie miało pozytywny wpływ na rynek. Nasza firma od wielu lat produkuje certyfikowany pellet i nie ma to wpływu na cenę końcową – mówi Jarosław Rak, właściciel firmy Poli Trade Polska sp z o.o.
10. Forum Pelletu & 3. Europejskie Forum Pelletu
Pojawiały się też głosy o tym, iż w przepisach brakuje bezpośredniej informacji o zakazie dodawania substancji nieodpowiednich do spalania.
– To, iż w pellecie nie może być plastików czy innych niepożądanych domieszek wprost wynika z ustawy o odpadach, która zakazuje spalania takich materiałów – wyjaśnia Jarosław Rak.
Co więcej, zdaniem ekspertów rozporządzenie ma wyeliminować ten problem.
– Wskazane normy stanowią narzędzie, które ma umożliwić przejrzysty handel tymi biopaliwami oraz usprawnić komunikację pomiędzy producentem/sprzedawcą a użytkownikiem, jak również z producentami urządzeń grzewczych dedykowanych do spalania tego rodzaju biopaliw. Aktualnie możliwa jest sprzedaż pelletu czy brykietu drzewnego bez deklaracji klasy jakości, co może prowadzić do nieuczciwych praktyk polegających na wprowadzaniu na rynek biopaliw zanieczyszczonych odpadami meblarskimi bądź plastikami – pisała w „Forum”Rynku Pelletu” Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu.
Rozporządzenie jest rozpatrywane jako pozytywny impuls dla rynku.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa