Ważne przypomnienie !

miasto.radlin.pl 1 miesiąc temu

Przypominamy, iż od 1 stycznia 2024 roku można eksploatować tylko kotły 3, 4, 5 klasy i ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe). Natomiast od 1 stycznia 2028 roku można eksploatować tylko kotły 5 klasy i ekoprojektu (do tej pory należy wymienić kotły 3 i 4 klasy).

Kontrole:

Mieszkańcy, którzy eksploatują jeszcze stare węglowe źródła ciepła nie mogą czuć się bezkarni. Z uwagi na trwający sezon grzewczy Straż Miejska w Radlinie prowadzi kontrole palenisk pod kątem realizacji przez mieszkańców uchwały „antysmogowej” województwa Śląskiego. Do kontroli wykorzystywany jest dron antysmogowy, służący do poboru próbek z kominów.

Terminy wymiany kotłów:

Za nami już dwa ważne kroki związane z wymianą tzw. „kopciuchów”, kolejne dwa istotne terminy jeszcze przed posiadaczami nieekologicznych kotłów:

  • do 31 grudnia 2025 roku należy wymienić kocioł zainstalowany od 01.01.2013 r. do 31.08.2017 r. (tj. mający w 2017 roku mniej niż 5 lat),
  • do 31 grudnia 2027 roku należy wymienić kocioł klasy 3 lub 4 wg Normy PN-EN 303-5:2012.

Deklaracje CEEB:

Przypominamy, o obowiązku złożenia deklaracji CEEB czyli oświadczenia właściciela lub zarządcy budynku składanego na stronie ceeb.gov.pl, dotyczącego liczby i rodzaju wszystkich posiadanych źródeł ciepła i spalania paliw w budynku lub lokalu.

Jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, iż obowiązek ten (wynikający z ustawy z dnia 21.11.2008 o wspieraniu termomodernizacji i remontów) znika. Powinniśmy ją powtarzać za każdym razem gdy następuje instalacja nowego lub zmiana dotychczasowego źródła ciepła.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw tworzona jest m.in. na podstawie deklaracji od właścicieli domów lub zarządców budynków zawiera dane, które dotyczą źródeł ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW.

Kto wypełnia deklarację w CEEB ?

  • właściciel domu jednorodzinnego
  • właściciel domu wielorodzinnego lub jego części, np. tak zwanego bliźniaka, szeregowca
  • zarządca budynku/przedstawiciel wspólnoty budynku wielorodzinnego np. bloku lub kamienicy w przypadku jednego, wspólnego źródła ciepław,
  • właściciel lokalu/mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym nie ma wspólnego źródła ciepła lub w przypadku posiadania dodatkowego źródła ciepła np. kominek

Ile czasu w przesłanie deklaracji CEEB ?

  • 14 dni – dla wymiany źródła ciepła lub spalania paliw w budynku,
  • 14 dni – od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw w nowym lub istniejącym budynku

W jaki sposób można złożyć deklarację ?

  • elektronicznie na stronie ceeb.gov.pl – deklaracja jest widoczna w CEEB od razu
  • papierowo w urzędzie gminy – urząd ma 30 dni na wprowadzenie deklaracji do CEEB

Dofinansowania:

Program Czyste Powietrze: jest to program dofinansowania do wymiany starego kotła węglowego oraz do termomodernizacji budynku jednorodzinnego lub wydzielonego lokalu w budynku jednorodzinnym.

Pomoc udzielana jest w Punkcie Konsultacyjnym zlokalizowanym w budynku C Urzędu Miasta Radlina, ul. Józefa Rymera 15 w Radlinie. Punkt prowadzony jest na podstawie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach.

Zainteresowani mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy punktu pod numerem telefonu: (32) 459 02 58 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]

Program Ciepłe Mieszkanie – edycja II: jest to program dofinansowania do wymiany źródła ciepła opalanego paliwem stałym, niespełniającego wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe lub Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymagań dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Program skierowany jest do:

  • osób fizycznych posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego, albo najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, o ile nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy, o ile budynek wielorodzinny, w którym znajduje się lokal mieszkalny objęty przedsięwzięciem zlokalizowany jest na terenie Miasta Radlin,
  • wspólnot mieszkaniowych (w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali) obejmujących od 3 do 7 lokali mieszkalnych, o ile budynek wielorodzinny objęty przedsięwzięciem zlokalizowany jest na terenie Miasta Radlina.

W ramach Programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” osoba fizyczna może otrzymać dofinansowanie do przedsięwzięcia obejmującego demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w lokalu mieszalnym. W przypadku wymiany źródła ciepła przewiduje się dodatkowo:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • dokumentację projektową.

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od określonych w regulaminie programu kryteriów dochodowych.

Natomiast wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowanie do przedsięwzięć obejmujących demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż źródła ciepła w budynku albo podłączenie budynku do efektywnego źródła ciepła, jak również na przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródła ciepła, a obejmujące:

  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
  • dokumentację dotyczącą powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy,
  • zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.

Regulamin naboru określający sposób składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie dostępny jest na stronie internetowej pod linkiem:

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach drugiego etapu Programu Priorytetowego pn. „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Miasta Radlin
Idź do oryginalnego materiału