Stolica Apostolska przebadała fenomen domniemanych objawień Maryjnych w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. W czwartek zostanie ogłoszona decyzja.
Konferencja prasowa na temat Medjugorie odbędzie się 19 września o godzinie 11:30 w Watykanie. Wezmą w niej udział kard. Victor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary oraz sekretarz sekcji doktrynalnej tej samej Dykasterii, ks. Armando Matteo.
Nie wiadomo, jaka będzie decyzja, ale sposób zapowiedzi wskazuje, iż Stolica Apostolska nie uzna prawdziwości domniemanych objawień, co nie oznacza, iż zakaże pielgrzymek.
Watykan podał, iż konferencja będzie dotyczyć „duchowego doświadczenia Medjugoria” („esperienza spirituale di Medjugorje”).
Wskazuje to, iż przedmiotem orzeczenia Dykasterii Nauki Wiary stanie się przede wszystkim wartość duszpasterska Medjugoria.
Domniemane objawienia w tym miejscu realizowane są od 1981 roku. Cieszą się ogromną popularnością wśród pielgrzymów z wielu krajów, między innymi z Polski i Włoch. Wokół wydarzeń nie brakuje jednak poważnych kontrowersji, zarówno doktrynalnych jak i formalnych.
Sam papież Franciszek wypowiadał się w przeszłości sceptycznie na temat domniemanych objawień, wskazując, iż byłoby dziwne, gdyby Matka Boża rzeczywiście objawiała się z niemal szwajcarską regularnością od 40 lat.
Stolica Apostolska nie zajęła jednak jak dotąd żadnego stanowiska. Fenomen Medjugoria badały rzymskie komisje, ale nie ogłaszano wyników tych badań. Kilka lat temu Medjugoriem zajmował się z woli papieża polski arcybiskup Henryk Hoser, dochodząc do pozytywnych wniosków w kwestiach duszpasterskich, wszelako bez jakiejkolwiek oceny treści samych zjawisk.
W ostatnich miesiącach Dykasteria Nauki Wiary wydała już cały szereg decyzji dotyczących różnych tzw. objawień prywatnych. Niektóre z nich uznano za fałszywe (Trevignano Romano), na rozwijanie kultu w innych przypadkach zezwolono (np. Montichiari).
W maju na podstawie nowego dokumentu Watykan przyjął nową linię postępowania: co do zasady nie uznaje się już prawdziwości żadnych tzw. objawień prywatnych, co najwyżej uznając, iż są pomocne w rozwijaniu pobożności.
W czwartek opinia publiczna przekona się, co Dykasteria Nauki Wiary postanowiła w niewątpliwie najgłośniejszej tego typu sprawie.
Pach