Warszawa wprowadza standard zielonego budynku. Pierwszy obiekt już spełnia nowe wymagania

1 tydzień temu

Stolica Polski, Warszawa, niedawno zainicjowała nowy standard w projektowaniu miejskich struktur, znany jako Warszawski Standard Zielonego Budynku. Mimo iż jego obowiązek wejdzie w życie dopiero w lipcu 2025 roku, już teraz można wskazać na obiekty, które zgodnie z tym standardem zostały zaprojektowane. Drewniana biblioteka na Choszczówce otrzymała choćby świadectwo zgodności ze wspomnianym standardem.

Warszawski Standard Zielonego Budynku stanowi pierwsze tak dogłębne prawo regulujące zasady projektowania miejskich obiektów na terenie Polski. W efekcie jego implementacji, nowe budynki będą bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze do utrzymania.

Warszawa od dawna inwestuje znaczne środki w inicjatywy takie jak rozwój odnawialnych źródeł energii, eliminacja niewydajnych systemów ogrzewania, zazielenienie miasta czy termomodernizację budynków miejskich. Wprowadzenie Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku jest kolejnym etapem dążenia do tego, aby Warszawa była maksymalnie przygotowana na zmiany klimatyczne i aby mieszkańcy mieli jak największy komfort życia.

Chociaż wspomniany standard będzie oficjalnie obowiązywał dopiero od lipca 2025 roku, już teraz miejskie instytucje mogą ubiegać się o uzyskanie certyfikatu zgodności inwestycji ze standardem. Przykład to Publiczna Biblioteka nr 69 na Białołęce, czyli charakterystyczny drewniany budynek przy ulicy Kłosowej, oddany do użytku w tym roku. Jest to pierwszy obiekt miejski w Warszawie, który otrzymał certyfikat zgodności z zielonym standardem.

Warszawski Standard Zielonego Budynku jest dokumentem określającym wymagania dla miejskich inwestorów. Dotyczy nie tylko bibliotek, ale także innych typów budynków: komunalnych mieszkań, muzeów, przedszkoli czy szkół. Głównym celem tego standardu jest zapewnienie, aby miejskie inwestycje były bardziej zrównoważone, ekologiczne i innowacyjne oraz aby mieszkańcy czuli się w nich lepiej, wygodniej i bezpieczniej.

Biblioteka na Choszczówce to mały drewniany budynek w stylu modułowym z prefabrykowanym szkieletem drewnianym. Dzięki temu harmonijnie łączy się ze zielonymi terenami otaczającymi budynek od południowo-wschodniej i południowo-zachodniej strony. Budynek jest ogrzewany dzięki pompy ciepła, na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, a zewnętrzne powierzchnie budynku są przepuszczalne, co wspomaga retencję.

Ta unikalna biblioteka zdobyła 10. Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii architektury użyteczności publicznej. Ponadto, obiekt zdobył nagrodę za dostępność w tym samym konkursie. wcześniej, placówka przy ulicy Kłosowej została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2023 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.

Idź do oryginalnego materiału