Walka z nielegalnymi odpadami zza granicy. Straż Graniczna zapowiada wzmożone kontrole

10 miesięcy temu

Polska od kilku lat mierzy się z problemem nielegalnego składowania odpadów z Niemczech. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Berlin stale uchyla się od odpowiedzialności wywiezienia do Polski 35 tysięcy ton nielegalnych śmieci. Straż Graniczna w celu ochrony przed zanieczyszczeniami zapowiada wzmożone kontrole na granicy.

Straż Graniczna w walce z nielegalnymi odpadami

Straż Graniczna, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Krajowa Administracja Skarbowa podpisały w tym tygodniu porozumienie o współdziałaniu w zakresie wspólnej kontroli międzynarodowego przemieszczania odpadów. Porozumienie zakłada walkę z firmami nielegalnie transportującymi odpady przede wszystkim poprzez wspólne kontrole, a także wymianę informacji pomiędzy organami.

#StrażGraniczna @PL_GIOS @KAS_GOV_PL podpisały porozumienie o współdziałaniu w zakresie kontroli międzynarodowego przemieszczania odpadów. To aktualizacja dotychczasowych zasad współpracy,a tym samym usprawnienie i intensyfikacja prowadzonych działań????https://t.co/Fp3LdxwaCl pic.twitter.com/pBRNZIYUoJ

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 17, 2023

Jednym z głównych zadań Straży Granicznych jest zapobieganie nielegalnemu transportowaniu przez granicę państwową odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Chodzi o wykrywanie ewentualnych przypadków nielegalnych wysyłek odpadów, monitorowanie, identyfikowanie i zwalczanie przestępczości dotyczącej międzynarodowego przemieszczania odpadów, również odpadów medycznych, a także ujawnianie przemieszczania nielegalnych odpadów drogą morską.

Realizacja ustawowych zadań SG koncentruje się głównie na kontrolach prowadzonych na granicach Polski, które są granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Wewnątrz kraju funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą kontrole wyrywkowo, samodzielnie lub w ramach współdziałania z innymi służbami, również wówczas kiedy do Straży Granicznej wpłynie informacja od służb współdziałających lub innych instytucji o podejrzeniu nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów – podała w piątkowym komunikacie SG.

W latach 2015-2023 GIOŚ przeszkolił ponad 700 funkcjonariuszy służb uprawnionych do kontroli transportów. W 2024 r. GIOŚ przeprowadzi kolejne szkolenia dla służb. Ma przełożyć się to na poprawę skuteczności zwalczania nielegalnego obrotu odpadami oraz wzmocnienie współpracy między sygnatariuszami porozumienia a organami ścigania.

Liczne transporty nielegalnych odpadów

W latach 2015-2018 do Polscy na siedmiu składowiskach trafiło 35 tysięcy ton odpadów. Minister Anna Moskwa informowała wówczas, iż Polska wielokrotnie interweniowała u zachodniego sąsiada na poziomie landowym, federalnym, „nawołując do zabrania tych niemieckich śmieci, które nielegalnie zalegają na polskiej ziemi”.

Zostaliśmy pozostawieni bez wyboru. Używamy takiej ścieżki, jakiej może użyć każde prawo europejskie, korzystamy ze skargi do KE, która jest pierwszym etapem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości – podkreślała minister.

Proceder składowania nielegalnych odpadów w Polsce trwa nadal. Od 2018 do 2022 roku podczas kontroli granicznych, inspektorzy WIOŚ, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego i Policji skontrolowali 14 985 transportów, w tym ujawnili 164 przypadki nielegalnego przemieszczania odpadów.

Niemcy uchylają się od odpowiedzialności

W połowie października Komisja Europejska opublikowała opinię, wedle której Niemcy uchybiły zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy regulacji dotyczących przemieszczania odpadów.

KE przypomniała, iż w postępowaniu wszczętym przez Polskę przeciwko Niemcom na podstawie art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu UE, dotyczącym nielegalnego przemieszczania odpadów z Niemiec do Polski, nasz kraj wskazywał, iż RFN „naruszyła art. 24 ust. 2 i art. 28 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów, odmawiając odbioru odpadów nielegalnie przemieszczonych z Niemiec do siedmiu różnych miejsc w Polsce”.

Niemcy uchybiły zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy art. 24 ust. 2 rozporządzenia, nie odbierając w terminie 30 dni odpadów z jednej lokalizacji (Tuplice) oraz w pewnym zakresie nie odbierając odpadów z innej lokalizacji (Stary Jawor) – uznała Komisja w swojej opinii.

Przypominamy, iż w 2022 roku weszła ustawa przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, która podwyższa dolne i górne granice kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. W przypadku nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów niebezpiecznych grozi kara choćby do 12 lat pozbawienia wolności.

Narodowcy.net/strazgraniczna.pl/gov.pl/radiogdansk.pl

Idź do oryginalnego materiału