Wadowickie w "województwie podbeskidzkim"? Prawnik z Wadowic ma taki pomysł i zyskał poparcie

1 tydzień temu

Czy dawne województwo bielskie ma szansę wrócić na mapę Polski? Chce tego prawnik wadowickiego ratusza Bartłomiej Tkacz. Udało mu się zrobić pierwszy krok. Jego petycję poparła jednogłośnie Rada Miejska w Bielsku Białej.

Kilka dni temu Rada Miejska w Bielsku - Białej uchwaliła rezolucję do władz państwowych i lokalnych w sprawie odnowienia województwa bielskiego w dawnych granicach.

Dokument, który poparło 23 radnych, w tym z Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości zakłada utworzenie nowego województwa najpóźniej do 2029 roku.

Według prezydenta miasta i radnych Bielska-Białej ich region musi decydować sam o sobie, zwłaszcza o ile chodzi o pozyskiwanie środków europejskich.

Przyjęcie uchwały to dopiero początek długiej drogi, władze miasta zapowiadają rozmowy z innymi samorządami w regionie.

Powinno powstać województwo podbeskidzkie, ponieważ region (...) Bielska-Białej jest przecięty granicą województw, co jest kardynalnym błędem ostatniej reformy; utrudnia np. organizację transportu publicznego - czytamy w uchwale popierającej apel przygotowany przez mieszkańców. W dokumencie czytamy też, iż "górski region Bielska-Białej ma odmienną specyfikę społeczno-gospodarczą i przyrodniczą od reszty województwa śląskiego" oraz iż "odrębne województwo pozwoli na prowadzenie samodzielnej polityki regionalnej, lepiej odpowiadającej potrzebom regionu".

Autorem petycji, którą poparli bielscy radni, jest wadowiczanin Bartłomiej Tkacz, współpracujący z Urzędem Miasta w Wadowicach jako prawnik. Swego czasu był dyrektorem kancelarii burmistrza Wadowic, a teraz angażuje się na rzecz restytucji województwa bielskiego.

Mamy inne problemy i potrzeby od Górnego Śląska oraz Małopolski – przekonuje Bartłomiej Tkacz, pomysłodawca stworzenia nowego województwa.

Sprawa nowego województwa "bielskiego" lub "podbeskidzkiego" wydaje się być otwarta.

Pomysłodawcy liczą, iż do akcji przyłącza się między innymi samorządy powiatu wadowickiego. Oficjalnie, władze Wadowic ani żadnego innego samorządu w wadowickim nie wypowiedziały się w sprawie odłączenia od województwa małopolskiego i przystąpienia do nowego obszaru administracyjnego.

W latach 1975–1998 istniało województwo bielskie ze stolicą w Bielsku-Białej. Miało powierzchnię 3704 km2. Reforma administracyjna w 1999 roku spowodowała podział jego terytorium pomiędzy dwa sąsiadujące województwa: śląskie (m.in. Bielsko-Biała, Żywiec, Cieszyn, Ustroń, Wisła) i małopolskie (m.in. Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska).

Idź do oryginalnego materiału