Pierwszy powiatowy konserwator zabytków w naszym województwie obejmie swoim nadzorem i opieką powiat wielicki. Stanie się to możliwe na mocy podpisanego dzisiaj przez wojewodę małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara porozumienia z zarządem powiatu wielickiego.
W uroczystości, która miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Wieliczce, uczestniczyli: I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, starosta wielicki Roman Ptak, wicestarosta wielicka Ewa Ptasznik, skarbnik powiatu Joanna Kwaśnica, sekretarz powiatu wielickiego Artur Kozioł, zastępczyni małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków mgr inż. arch. Anna Biskupska-Sperka, zastępca dyrektora Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Marcin Przewoźniak, a także przedstawiciele gmin ziemi wielickiej.
Na mocy porozumienia wojewoda powierza powiatowi niektóre zadania realizowane przez małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zadania te dotyczą ochrony obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków.
– To przekazanie kompetencji odbywa się oczywiście tylko w części i na podstawie uzgodnień wszystkich zainteresowanych. Uzgodnienia te poprzedzone zostały stosownymi przygotowaniami. Zacieśniamy współpracę z samorządem, który będzie realizował część zadań. Zarazem jest to oczekiwane przybliżenie urzędu mieszkańcom – możliwość załatwienia spraw tu, na miejscu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Decentralizacja zadań z zakresu kompetencji konserwatora zabytków jest precyzyjnie określona w podpisanym dziś dokumencie – zaznacza I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. – Przede wszystkim dotyczy on obiektów i obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków.
Starosta wielicki Roman Ptak podkreśla: – Rozwiązanie to stanowi znaczące usprawnienie w zakresie realizacji prowadzonych na terenie powiatu inwestycji, umożliwi nam lepsze i szybsze zarządzanie ochroną zabytków na poziomie lokalnym. Dzięki powiatowemu konserwatorowi mieszkańcy i instytucje będą mieli łatwiejszy dostęp do konsultacji i wsparcia w sprawach dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego, co wpłynie na sprawniejszy obieg dokumentów i przyspieszy proces wydawania decyzji.
Zadania powiatowego konserwatora zabytków
Powiatowy konserwator zabytków wyłoniony zostanie w drodze konkursu spośród kandydatów posiadających kwalifikacje analogiczne do kwalifikacji określonych dla wojewódzkiego konserwatora zabytków w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Podlegać będzie bezpośrednio Staroście Wielickiemu. Wybrana kandydatura wymagać będzie zatwierdzenia przez małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Powiatowy konserwator zabytków będzie ściśle współdziałał z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Będzie zobowiązany do przekazywania informacji o wszelkich okolicznościach oraz działaniach mających wpływ na obiekty i tereny objęte ochroną konserwatorską na terenie powiatu wielickiego.
Zadania powierzone powiatowi wielickiemu przez wojewodę powiatowi obejmują m.in.:
- uzgadnianie pozwoleń na budowę w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków z wyłączeniem uzgadniania pozwoleń na rozbiórkę obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków;
- przedstawienie w formie pisemnej zaleceń konserwatorskich określających sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone w tym zabytku w stosunku do obiektów i obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków lub objętych ochroną konserwatorską na podstawie planów miejscowych, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego;
- opiniowanie i uzgadnianie prac przy obiektach oraz obszarach ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz wpisanych do rejestru zabytków układów urbanistycznych, bądź wynikających z innych zapisów zawartych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego;
- prowadzenie badań przedmiotów będących zabytkami lub przedmiotów posiadających cechy zabytku;
- przyjmowanie zawiadomień o odkryciu w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem oraz dokonywanie oględzin.
We adekwatności małopolskiego konserwatora zabytków pozostaje wydawanie decyzji administracyjnych w zakresie wynikającym z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – odnośnie do obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków stanowiących mienie komunalne miast i gmin wchodzących w skład powiatu wielickiego. Decyzje te będą wydawane są po uzyskaniu wstępnej opinii powiatowego konserwatora zabytków.
Kontrolę nad realizacją powierzonych zadań sprawuje wojewoda przy pomocy małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.