W Sokółce uczczono ofiary stanu wojennego.

3 tygodni temu

Przy dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Sokółce upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. W 43. rocznicę wprowadzenia tego tragicznego okresu delegacja z Powiatu Sokólskiego, w składzie: Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury oraz Krzysztof Promiński, pracownik Wydziału Promocji i Mediów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy tablicy pamiątkowej.

Zima tamtego roku była wyjątkowo surowa. Po początkowej euforii związanej z Solidarnością nastąpiło przygnębienie i załamanie, które odczuwało całe społeczeństwo, nie tylko działacze związkowi – wspominał Krzysztof Krasiński, który przed wprowadzeniem stanu wojennego był Przewodniczącym Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Sokółce.

Przypomniał, iż choć sokólscy działacze Solidarności nie zostali internowani, byli wzywani na rozmowy z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa. Podkreślił również, iż komisarz wojskowy w Sokółce okazał się człowiekiem wyrozumiałym i zapewniał w rozmowach z ks. Tadeuszem Kalinowskim, ówczesnym dziekanem parafii św. Antoniego o bezpieczeństwie mieszkańców.

Krzysztof Krasiński odniósł się także do współczesnej sytuacji politycznej.

Trudno, nie zauważyć analogii czasów stanu wojennego do tego, co się dzieje dziś na scenie politycznej. Rząd Koalicji 13 grudnia podejmuje liczne działania, nie tylko prawne, aby zdelegalizować struktury Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy odmówili modlitwę za poległych w czasie stanu wojennego i zapalili znicze pamięci. Organizatorzy zachęcają również mieszkańców do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „Światełko Pamięci”, zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, poprzez zapalenie symbolicznego światła o godzinie 19:30.

Krzysztof Promiński

fot. Jarosław Stasiulewicz

Idź do oryginalnego materiału