W ścisłym centrum Kielc powstaną bliźniacze wieżowce. Jest decyzja

4 godzin temu
Zdjęcie: kielc


Kieleccy radni prawie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia zgody na realizację inwestycji deweloperskiej w trybie ustawy lex deweloper w rejonie ul. Czarnowskiej i Panoramicznej. Oznacza to, iż w miejscu dawnego kina Romantica i położonego tuż obok parkingu powstaną dwa 21-kondygnacyjne budynki mieszkalne.

Nowa wizja miasta

Przedsięwzięcie ma być realizowane przez dwóch inwestorów: firmę ROMANTICA sp.z.o.o. do której należy budynek dawnego kina oraz Przedsiębiorstwo Turystyczne „Łysogóry”, które jest właścicielem parkingu. Przegłosowana dziś (czwartek, 16 stycznia) uchwała dotyczy terenu dawnego kina. W tym przypadku mowa o 195 mieszkaniach i takiej samej liczbie miejsc parkingowych. Budynek będzie miał do 79 m wysokości oraz od 2 do 3 kondygnacji podziemnych.

Pośród uwag negatywnych mieszkańcy miasta wskazywali na wysokość zabudowy, potencjalne zacienienie, niezgodności proponowanej inwestycji z charakterem istniejącej zabudowy śródmiejskiej, zaburzenie spójności urbanistycznej, naruszenie komfortu życia sąsiadów, brak infrastruktury drogowej i przeciążenie komunikacyjne, a także zwiększenie problemu z parkowaniem czy nadmierny hałas.

Z kolei wśród pozytywów zwrócono uwagę na walory architektoniczne, dobrą lokalizację budynku mieszkaniowego, poprawa wizerunku miasta, stworzenie nowej wizytówki Kielc oraz przyczynienie się do zmiany sposobu zagospodarowania tej części miasta.

Marcin Kamiński, architekt oraz pełnomocnik inwestorów uważa, iż powstanie obu budynków i związanej z nimi infrastruktury może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy wizerunku ścisłego śródmieścia Kielc w rejonie dworca autobusowego i kolejowego.

– Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a my chcielibyśmy aby było ono jak najlepsze. Oprócz planów realizacji dość ambitnego projektu mamy zamiar zrewitalizować tę część miasta tak by stała się miejscem otwartym dla pieszych korzystających z tej okolicy. Mamy też nadzieję, iż to będzie wstęp do dalszych zmian i poprawy wizerunku okolicznych budynków należących do miasta, a także dalszych inwestycji w rejonie dworca kolejowego i rozwoju koncepcji „Nowego miasta” – stwierdza.

Otwarta przestrzeń dla wszystkich kielczan

Podobnie myślą kieleccy radni. Jarosław Karyś z klubu Prawa i Sprawiedliwości uważa, iż radni podjęli słuszną decyzję, która przyniesie miastu wiele korzyści.

– Należy podkreślić, iż inwestor zobowiązał się, i jest to zgodne z projektem oraz naszymi oczekiwaniami, iż utworzy teren otwarty dla mieszkańców, a który zyska funkcję deptaku. Będzie to bez wątpienia obszar rekreacji, na którym pojawią się też nowe drzewa – ocenia Jarosław Karyś.

Monika Kowalczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej także pozytywnie ocenia plany inwestorów. Radna zwraca uwagę, iż deweloperski projekt wpisuje się w koncepcję odnowy wizerunku śródmieścia Kielc.

– Przedsięwzięcia w trybie lex deweloper zawsze budzą emocje. Jednak bez tego typu projektów miasto nie będzie się rozwijać. Dlatego też powinniśmy rozważyć pewne kwestie, a wizja rozbudowy strefy śródmiejskiej moim zdaniem nie wzbudza wątpliwości. Tym bardziej, iż cała infrastruktura w tym miejscu zostanie przebudowana. Powstanie także piękny woonerf, co bez wątpienia wpisze się zrewitalizowany już teren wokół dworca autobusowego – dodaje radna.

Również Agata Wojda, prezydent Kielc jest przekonana, iż decyzja rady miasta przyczyni się przede wszystkim do rozwoju tej części miasta.

– To przestrzeń, która prowadzi do głównego miejskiego deptaka w centrum. Poza samą inwestycją mieszkaniową inwestorzy zobowiązali się do znaczących wydatków w przestrzeń publiczną. Do zrewitalizowania ul. Panoramicznej oraz zainwestowania w przestrzeń, która będzie łączyła nową zabudowę i z dojściem do ul. Sienkiewicza – zwraca uwagę.

W trakcie dyskusji pojawiły się wątpliwości w kwestii miejsc postojowych. Pełnomocnik deweloperów zwrócił się do radnych z prośbą o uwzględnienie niezgłaszanej wcześniej poprawki przewidującej możliwości zmiany liczby miejsc parkingowych w przypadku modyfikacji obowiązujących przepisów. Inwestorzy obawiali się, iż w przypadku zmian zapisów lokalnych standardach urbanistycznych lub ustawy lex deweloper inwestycja nie będzie mogła dojść do skutku. Ostatecznie ustalono, iż potencjalne zmiany nie będą miały wpływu na to przedsięwzięcie.

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację inwestycji deweloperskiej w miejscu dawnego kina Romantica poparło 20 osób. Przeciw była tylko Anna Mazur-Kałuża z klubu Perspektywy. W głosowaniu 4 osoby nie wzięły udziału: radne Koalicji Obywatelskiej – Katarzyna Czech-Dominguez i Kamila Wojda-Misiuda, Maciej Bursztein – Perspektywy oraz Michał Płatek – Prawo i Sprawiedliwość.

Idź do oryginalnego materiału