W Rzeszowie rozmawiali o rozwoju infrastruktury sportowej. Gościem wiceminister sportu i turystyki

1 miesiąc temu
Spotkanie prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin województwa podkarpackiego, z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu Turystyki, wiceministra Sportu, Ireneusza Rasia (nz. z lewej obok Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa). (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszowa)

O programach, z których będzie można finansować takie zadania jak budowa krytych lodowisk, przyszkolnych basenów czy też sal gimnastycznych prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele innych podkarpackich samorządów rozmawiali z Ireneuszem Rasiem, wiceministrem sportu i turystyki.

Spotkanie i dyskusja, którą współorganizował Adam Dziedzic, podkarpacki poseł PSL, odbyła się we wtorek w rzeszowskim ratuszu. Dotyczyła przede wszystkim rozwoju infrastruktury sportowej w regionie. Samorządowcy byli zainteresowani m.in. tym, jakie zmiany zostaną wprowadzone w kwestii dofinansowania do budowy obiektów sportowych oraz remontu tych istniejących, np. zespołów boisk Orlik. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie pytali także ministra Ireneusza Rasia o programy służące rozbudowie obiektów sportowych, tworzeniu nowej infrastruktury dla rowerzystów.

– Wprowadzone przez nas zmiany w programach, z których będą korzystały samorządy, dotyczą m.in. zwiększenia dofinansowania z budżetu centralnego do inwestycji sportowych. Wprowadzone przez naszych poprzedników przepisy zakładały dofinansowanie na poziomie 30 procent. My zdecydowaliśmy się na jego podniesienie do 40 – 50 procent, a w Olimpii, czyli programie budowy przyszkolnych sal gimnastycznych, realnie do 70 proc. To najlepszy projekt inwestycyjny w historii, jeżeli chodzi o sale gimnastyczne – podkreślał Ireneusz Raś, wiceminister sportu i turystyki.

– Program, który ruszy w przyszłym roku, a który będzie dotyczył inwestycji o wartości minimum 300 tys. zł, zakłada, iż dofinansowanie będzie na poziomie 30 proc. z budżetu, centralnego, 30 proc. od marszałków województw a tylko 40 proc. wyłożą aplikujące gminy czy powiaty – dodał. – Będzie także kontynuacja programu rozpoczętego w tym roku – budowy lodowisk. Będzie także współfinansowanie budowy pływalni przyszkolnych, pełnowymiarowych płyt boisk treningowych ze sztuczną nawierzchnią. Będzie także wsparcie dla tworzenia strzelnic, centrów tenisowych, pumptracków – wyliczał wiceminister.

– My, w samorządach jesteśmy teraz w okresie prac nad budżetami. Bardzo ważne jest, abyśmy mogli dostosować nasze projekty, zamiary inwestycyjne do tego, co będzie się działo w ministerstwie. Dlatego dzisiejsze spotkanie jest bardzo wartościowe – rozmawiamy o tym, co będziemy mogli jeszcze wprowadzać do naszych przyszłorocznych budżetów, by być dobrze przygotowanym do sięgnięcia po środki na programy infrastrukturalne, za które pan minister odpowiada – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przedstawił on ministrowi raport z zakończonych w ostatnim czasie zadań związanych z rozbudową infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Lista jest długa i są na niej m.in. nowe hali sportowe przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego i przy I Liceum Ogólnokształcącym, będąca już na ukończeniu rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej, gdzie także powstała nowa hala. Podobny obiekt powstanie m.in. także przy IX Liceum Ogólnokształcącym.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Rzeszowa są środki na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, modernizację Stadionu Miejskiego Stal, rozbudowę stadionu Grunwalda Budziwój i inne zadania o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

– Ale oczywiście jesteśmy zainteresowani kolejnymi przedsięwzięciami sportowymi, których powstanie będzie można współfinansować z funduszy zewnętrznych – dodał prezydent Konrad Fijołek.

– Cześć infrastruktury została wybudowana niedawno, część ma już swoje lata, w związku z czym wymaga nakładów finansowych. I dzisiaj mogliśmy się dowiedzieć, po jakie środki samorządy mogą sięgać, jakie będą terminy, jakie będą zasady ich przyznawania. Obecność ministra Rasia i przychylność prezydenta Fijołka świadczy o tym, iż obaj są otwarci na współpracę z samorządami. Bo Rzeszów nie kończy się na swojej granicy administracyjnej. Więzi społeczne, kulturalne przenikają się pomiędzy samorządami – powiedział poseł Adam Dziedzic.

– Musimy maksymalnie wykorzystywać potencjał naszego miasta, ponieważ sport i turystyka to doskonałe narzędzia do promocji i budowania pozytywnego wizerunku, który znacząco wspiera rozwój lokalnej społeczności i gospodarki – dodał Grzegorz Wrona, wiceprezydent Rzeszowa.

Idź do oryginalnego materiału