W Poznaniu ruszył nabór wniosków o wsparcie małej retencji. W puli 1 mln zł

1 tydzień temu

Poznański samorząd od 2021 r. realizuje program wspierający zagospodarowanie deszczówki. O dofinansowanie inwestycji w małą retencję mogą starać się mieszkańcy Poznania, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Na tegoroczną odsłonę programu samorząd przeznaczy 1 mln zł.

Co można sfinansować?

“Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właściciele ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę. Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali – do 6 tys. zł”- podał magistrat.

Pieniądze z programu wspierania małej retencji można wydać na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych. Chodzi m.in. o naziemne lub podziemne zbiorniki na deszczówkę, pompy zanurzeniowe oraz elementy przyłączeniowe. Według zapewnień, dotacja przysługuje także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu działania istniejącego systemu magazynowania deszczówki.



Składanie wniosków

Wnioski o dotację będzie przyjmować Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania. Zgłoszenia można składać osobiście, wysłać pocztą lub poprzez rejestrowe doręczenie elektroniczne.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie www.poznan.pl.

Nabór wniosków o wsparcie zacznie się we wtorek i potrwa do 12 maja. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania zaplanowanej puli pieniędzy.

“Wśród licznych korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji warto podkreślić chociażby poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej. Chodzi o to, by woda “nie uciekała” – czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.” – wskazuje magistrat.

Idź do oryginalnego materiału