W powiecie lwóweckim ma powstać kolejna Biedronka

6 godzin temu

Obecnie na terenie powiatu lwóweckiego mamy pięć marketów pod szyldem Biedronki. niedługo do tego grona dołączy kolejny. Złożone zostały już dokumenty o pozwolenie na budowę.

Historia powstania Biedronki?

Pierwszy sklep Biedronka otwarto w Polsce w 1995 roku. Był to moment, który z czasem zrewolucjonizował polski handel detaliczny. Już w 2000 roku liczba sklepów przekroczyła 500, a tempo dalszej ekspansji tylko przyspieszało. w tej chwili właścicielem marki jest Jerónimo Martins Polska S.A. – spółka zależna od portugalskiej Grupy Jerónimo Martins. Firma ta prowadzi również działalność w Portugalii i Kolumbii, jednak to Polska pozostaje jej największym rynkiem operacyjnym.

Biedronka buduje nowe markety

Na koniec I kwartału 2025 roku Biedronka mogła pochwalić się liczbą 3 780 placówek rozsianych po całym kraju. Co istotne, firma zatrudnia ponad 84 tysiące osób, co czyni ją największym prywatnym pracodawcą w Polsce. Sklepy Biedronka obecne są w ponad 1300 miejscowościach. Co ciekawe, grupa Jerónimo Martins oprócz Biedronki, jest również właścicielem sieci drogerii Hebe.

Biedronka w powiecie lwóweckim

Wśród tych blisko już czterech tysięcy marketów jest także pięć zlokalizowanych na terenie powiatu lwóweckiego. Klienci mogą robić zakupy w jednej z trzech Biedronek w Lwówku Śląskim. Te zlokalizowane są na ulicach Jaśkiewicza 4, Orzeszkowej 17 i Oświęcimskiej 3b. Do tego dochodzi jedna Biedronka w Gryfowie Śląskim, przy ulicy Kolejowej 40 oraz jedna Biedronka w Mirsku przy ulicy Sikorskiego 3A.

Dino, Biedronka, czy Lidl?

Mimo silnej obecności Biedronki, to nie ona jest liderem pod względem liczby placówek w powiecie lwóweckim. Prym wiedzie tu sieć Dino. Sklepy tej polskiej marki można znaleźć m.in. w Mirsku, Lubomierzu, Wleniu, Płóczkach Dolnych, Pławnej Dolnej, Brunowie oraz w dwóch lokalizacjach w Gryfowie Śląskim. Sieć Dino umacnia swoją pozycję dzięki strategii obecności w mniejszych miejscowościach, gdzie często jako pierwsza wprowadza nowoczesny handel detaliczny. Dodatkowo w powiecie funkcjonują dwa markety sieci Lidl – jeden w Lwówku Śląskim i jeden w Gryfowie Śląskim – które z kolei stawiają na szerszy asortyment marek własnych i produktów premium.

Gdzie powinien powstać market Dino?

Od kilku lat trwa dyskusja o budowie nowych marketów sieci Dino w powiecie lwóweckim. Po wybudowaniu sklepów wokół Lwówka Śląskiego i sklepu w Pławnej Dolnej głośno mówiło się o planach budowy w Niwnicach, Giebułtowie, Rębiszowie, Pasieczniku, Uboczu czy przy ulicy Oświęcimskiej w Lwówku Śląskim. W tym ostatnim przypadku były choćby złożone dokumenty o pozwolenie na budowę, które ostatecznie zostały wycofane. Sprawa rozbudowy sieci Dino przycichła, aczkolwiek z pewnością nie została zapomniana. Teraz przy planach ekspansji Biedronki i Dino może powrócić do budowy kolejnych marketów.

Dlaczego Biedronka?

Sukces Biedronki opiera się na kilku filarach: dostępności, niskich cenach oraz szerokim asortymencie. Sieć stawia na produkty marek własnych, które oferuje w atrakcyjnych cenach, nie rezygnując przy tym z jakości. Stałe promocje, program lojalnościowy i aplikacja mobilna sprawiają, iż Biedronka nie tylko przyciąga klientów, ale też skutecznie ich zatrzymuje. Do tego dochodzi elastyczna polityka lokalizacyjna – sklepy powstają zarówno przy głównych arteriach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do dużych sieci handlowych wcześniej był ograniczony.

Gdzie powstanie nowy sklepy Biedronki?

Rozwój Biedronki nie zwalnia tempa. W 2024 roku sieć powiększyła się o 161 nowych placówek, co stanowiło kontynuację silnej ekspansji – rok wcześniej otwarto ich 200. W planach na 2025 rok jest uruchomienie kolejnych 150 sklepów. Wśród nich znajdzie się również nowa placówka na terenie powiatu lwóweckiego. To pokazuje, iż choćby w mniejszych regionach Polski sieć widzi potencjał inwestycyjny i dąży do maksymalnego pokrycia swoimi usługami całego kraju.

Biedronka buduje nowy market

Ekspansja dużych sieci handlowych, takich jak Biedronka, często budzi obawy właścicieli małych, rodzinnych sklepów. Niskie ceny i szeroka oferta sprawiają, iż klienci chętnie wybierają duże markety, co w wielu przypadkach prowadzi do spadku obrotów w osiedlowych punktach sprzedaży. Z drugiej strony, obecność sieciowych sklepów może też ożywić lokalną gospodarkę – poprzez nowe miejsca pracy, rozwój infrastruktury wokół sklepu, czy wzrost konkurencji, który mobilizuje innych detalistów do podnoszenia jakości usług.

Biedronka w Lubomierzu

Od pięciu lat mówi się o planach budowy marketu w Lubomierzu. W celu zwiększenia konkurencyjności handlu w mieście, Gmina sprzedała działkę dla prywatnego inwestora, który zapewniał o rychłym wybudowaniu pawilonu, w którym miał zostać otwarty market. Jednak przez lata obecny właściciel terenu nie był w stanie dotrzymać dawanych obietnic, co irytuje mieszkańców i stawia władze w niekomfortowej sytuacji.

Biedronka we Wleniu

Wcześniej, bo w listopadzie 2018 roku przedstawiciel spółki Jerónimo Martins zainteresowany lokalizacją we Wleniu rozmawiał z władzami miasta o czym informował portal wleninfo.pl. Jednak burmistrz Zych kategorycznie się sprzeciwił takim planom. Na sesji rady miasta poinformował radnych, iż nie jest zainteresowany budową kolejnego marketu we Wleniu a plac, którym zainteresowana była Biedronka (gminny plac przy Dino) w ocenie burmistrza Zych ma służyć innym celom.

– Jest to miejsce, gdzie mają odbywać się imprezy, oprócz tego ma być parking dla turystów, którzy będą przyjeżdżać. – mówił do radnych A. Zych.

Gdzie powstanie nowy market?

Sieć była jednak na tyle zdeterminowana, iż nie zraziła się niechęcią władz Gminy Wleń i postanowiła terenów pod inwestycję poszukać na prywatnym rynku. Inwestor kupił działkę, na której jeszcze nie tak dawno temu stał budynek mieszkalny. Chodzi o teren u zbiegu ulic Jeleniogórskiej i Wincentego Witosa – vis a vis wejścia do Pałacu Książęcego. W ubiegłym tygodniu spółka zajmująca się budową złożyła w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim stosowne dokumenty, by uzyskać pozwolenie na budowę budynku usługowego “Biedronka” wraz z infrastrukturą techniczną. Obiekt ma mieć kubaturę 2863 m3. Nie będzie to zatem olbrzymi market, a średniej wielkości sklep.

grafika poglądowa

Otwarcie nowego marketu Biedronka

Na chwilę obecną trudno powiedzieć, kiedy dokładnie ruszą prace budowlane i kiedy się zakończą, a tym samym kiedy Biedronka we Wleniu obsłuży pierwszego klienta. Patrząc jednak na wcześniejsze budowy marketów Dino w regionie, to od złożenia poprawnych dokumentów w Starostwie do otwarcia marketu mijało nieco ponad pół roku. Aczkolwiek nie ma tu reguły.

Gdzie Waszym zdaniem powinien powstać kolejny market i jakiej sieci?

Piszcie, w których miejscowościach chcielibyście, żeby powstał market. Gdzie najbardziej brakuje Wam sklepu, ale także jakie sieci preferujecie? Czy w Twojej okolicy powinien powstać market Dino, czy mała Biedronka, czy może Lidl?

Idź do oryginalnego materiału