Zimorodek zwyczajny (Alcedo atthis), bo to właśnie o nim mowa, to niewielkich rozmiarów ptak, który w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jego barwne upierzenie sprawia, iż nie powinniśmy mieć żadnych problemów z dostrzeżeniem go, ale takie okazje nie zdarzają się często. Częściowo wiąże się to z ich liczebnością, ale duże znaczenie mają też ich preferencje dotyczące siedlisk.
REKLAMA
Zobacz wideo Mikołaj Dorożała: Musimy zabezpieczyć najcenniejsze obszary przyrodnicze, a jednocześnie zabezpieczą przemysł drzewny
Zimorodek zwyczajny przykuwa wzrok nad wodą. Jest doskonałym łowcą i prowadzi interesujący tryb życia
Jak podkreśla Nadleśnictwo Dobrocin w poście opublikowanym na Facebooku, zimorodek zwyczajny charakteryzuje się intensywnym niebiesko-pomarańczowym ubarwieniem, które "czyni go jednym z najbardziej rozpoznawalnych i fotogenicznych ptaków Europy". Ptak ten zasługuje jednak na uwagę nie tylko ze względu na swój wygląd. Przykładowo, okazuje się, iż jest doskonałym łowcą, który z wyjątkową precyzją zdobywa niewielkie ryby, stanowiące główny składnik jego diety. Startuje wówczas z gałęzi lub kamienia i nurkuje pionowo do wody. Ponadto gatunek ten kopie norki w skarpach nad wodą, które mogą osiągać choćby metr długości. Dla porównania długość ciała dorosłego zimorodka wynosi około 17 centymetrów. Na końcu wydrążonej norki znajduje się komora lęgowa. Okres lęgowy trwa maksymalnie 150 dni, a z jednego lęgu wykluwa się zwykle 5-6 piskląt. Ptaki te są bardzo terytorialne i nierzadko zawzięcie bronią swojego odcinka rzeki. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zimorodek nie zadomowi się w każdym miejscu nad wodą. Czego dokładnie wymaga?
Gdzie w Polsce można spotkać zimorodka? Obecność tego ptaka to dobry znak
Zaobserwowanie zimorodka na danym terenie jest zawsze odbierane z entuzjazmem przez przyrodników, ponieważ ptaki te wybierają do życia tylko najczystsze środowiska, które dadzą im najlepsze szanse na rozwój.
Ich obecność to znak, iż woda jest czysta i bogata w ryby - dlatego zimorodek uznawany jest za gatunek wskaźnikowy dla ekosystemów wodnych
- wyjaśnia Nadleśnictwo Dobrocin w swoim poście. Z tego względu zarówno zimorodki, jak i ich siedliska są chronione. Tucholski Park Krajobrazowy podaje, iż ich krajową populację lęgową szacuje się na 2,5-6 tysięcy par. Do głównych zagrożeń dla ich liczby zalicza się surowe zimy z niskimi temperaturami, powodzie, ingerencję ludzką (niepokojenie w pobliżu miejsc lęgowych) oraz drapieżniki (głównie norki i lisy).
Zobacz też: Świeci w ciemności, choć nikt tego nie widział. Sowa z polskiego lasu fenomenem nauki
Zimorodka można spotkać przy czystych, wolno płynących rzekach i jeziorach z naturalnymi, zalesionymi brzegami i piaszczystymi skarpami, przy czym większe szanse na to są na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a także na terenie Doliny Wisły i rzek Polesia oraz niektórych kompleksów stawów rybnych Dolnego Śląska. Do miejsc o najwyższych lokalnych zagęszczeniach par lęgowych zimorodka w skali kraju i Europy należą Bory Tucholskie, zwłaszcza Brda i Wda.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.