W Nysie o pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

1 dzień temu
Fot. Radio Doxa

2120 – tyle wniosków o świadczenie interwencyjne złożyli przedsiębiorcy poszkodowani przez ubiegłoroczną powódź. Kwota udzielonej w tej formie pomocy wyniosła 203 miliony złotych. Z czego ponad połowa – bo 111 milionów złotych – trafiła do 847 wnioskodawców z terenu województwa opolskiego. To nie jedyne wsparcie, o jakie starać mogły się firmy, które poniosły straty w wyniku powodzi. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie podsumowano dziś dotychczasowe programy pomocowe dla przedsiębiorstw.

– jeżeli chodzi o instrument finansowy, który w ustawie nazywany jest pożyczką do 200 tysięcy złotych, to łącznie wpłynęły 1354 wnioski. Najwięcej było ich, w połowie marca, kiedy mijał termin ich składania. jeżeli chodzi o liczbę umów, one przez cały czas są zawiązywane, w skali kraju, to 773 umowy na 104 miliony złotych. W województwie opolskim wpłynęło 535 wniosków, 378 zostało już rozpatrzonych pozytywnie. Wypłacono 55 milionów do przedsiębiorców. jeżeli chodzi o umorzenie składek ZUS, przedsiębiorcy przez cały czas się zgłaszają. Wpłynęło 726 wniosków, 659 zostało rozpatrzonych pozytywnie na kwotę 35 milionów złotych. Z tego 213 złożono w województwie opolskim i 185 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Wiele form wsparcia do przedsiębiorców trafiło i będą kolejne – mówi Michał Jaros, sekretarz stanu w w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

– W powiecie powiecie nyskim udało się uniknąć jednej rzeczy, a mianowicie nie było żadnego zgłoszenia, które mówiło o zwolnieniach grupowych. Wsparcie musiało być nie tylko powiatu, ale również gminy – chociażby zwolnienia z podatków – to wszystko wpisuje się w jeden wielki komponent państwowo-samorządowy, który pozwala przedsiębiorcom przetrwać ten trudny moment, a w wielu wypadkach odbudować się i zrobić tę odbudowę plus. jeżeli chodzi o powiat nyski, to jest zaangażowane na dzisiaj ponad 70 milionów złotych. Skorzystało z tego 170 przedsiębiorstw. Dotyczyło to 4,5 tysiąca miejsc pracy – informuje Daniel Palimąka, starosta nyski.

– Przygotowywaliśmy się od pierwszego dnia do tego, aby móc uruchomić pieniądze europejskie, które mamy w dyspozycji samorządu województwa. Jesteśmy w tej chwili pod koniec dialogu z Komisją Europejską. Dotyczy to przesunięć w naszym programie tak, aby te około 400 milionów złotych dla poszkodowanych w powodzi różnych obszarów udało się zrealizować. Również od pierwszego dnia zgłosiliśmy absolutną gotowość do współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie przeznaczenia środków, które są w naszej dyspozycji z tak zwanego „reużycia”. Są to te pieniądze, które były kiedyś używane jako środki pożyczkowe. Po zwrocie przez przedsiębiorców, którzy już z nich korzystali w poprzednich latach, wróciły do nas i mamy możliwość ich ponownego użycia. Zdecydowaliśmy się uruchomić dokładnie tyle, ile będzie potrzeba. To oznacza, iż Fundacja Rozwoju Śląska, która jest operatorem na terenie województwa opolskiego i takich pożyczek udziela, będzie je udzielała do momentu, kiedy będą przedsiębiorcy, którzy będą tego potrzebowali, a my będziemy uruchamiali kolejne partie tych środków z „reużycia” tak, aby wspierały tych naszych przedsiębiorców, którzy nie będą bez tego w stanie odbudować swoich biznesów – zapowiada Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.

Kolejne formy wsparcia dla przedsiębiorców mają być ujęte w tak zwanej ustawie powodziowej 3.0, nad którą prace trwają.

Informacje na temat form pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi dostępne są na stronie internetowej: biznes.gov.pl/powódź oraz pod numerem: 801 055 088.

Michał Jaros, Szymon Ogłaza, Daniel Palimąka:

Dłuższa relacja:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału