W Lublinie otwarto pierwszy ogród społeczny

2 dni temu

– Ogrody społeczne to coś więcej niż tylko miejsce do uprawy roślin – to przestrzeń współdziałania, budowania dobrych relacji sąsiedzkich i zawiązywania przyjaźni. „Zielony zakątek” pokazuje, jak dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów można stworzyć coś trwałego i wspólnego. Ta oddolna inicjatywa najlepiej oddaje ideę partycypacji, jednocześnie oferując kontakt z naturą w najbliższym sąsiedztwie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Oddolna inicjatywa

Jesienią ubiegłego roku, z inicjatywy rodziców, nauczycieli, uczniów oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Anthill, rozpoczęły się prace nad urządzeniem przestrzeni. Rada Rodziców zorganizowała zbiórkę elektrośmieci, którą wymieniono na sadzonki stokrotek, truskawek, poziomek oraz cebulki hiacyntów. Do ogrodu trafiły także donice, pergola oraz inne elementy wyposażenia ogrodu. Sadzonki ziół pozyskano od sponsorów. Donice wypełnione gałązkami, liśćmi i ziemią zaprojektowano z myślą o dostępności dla osób poruszających się na wózkach.

Z ogrodu społecznego przy ul. Głuskiej 5 można korzystać we wtorki w godz. 16.00-19.00. To przestrzeń wspólna, do której każdy będzie mógł wnieść swój wkład.

Miejski program ogrodów społecznych

Niewielki ogród „Zielony zakątek” jest częścią miejskiego programu ogrodów społecznych. Jego ideą jest tworzenie ogólnodostępnych, niekomercyjnych przestrzeni do ogrodnictwa i wypoczynku, zakładanych przez mieszkanki i mieszkańców, szkoły, placówki oświatowe czy organizacje pozarządowe. To uzupełnienie oferty tradycyjnych rodzinnych ogrodów działkowych, które są zwykle uprawiane indywidualnie lub rodzinnie. Wystarczy grupa minimum trzech osób, by rozpocząć własną, zieloną inicjatywę.

Idź do oryginalnego materiału