Miasto Zamość wyłoniło w przetargu wykonawcę pingwinarium w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera. Za najkorzystniejszą uznano ofertę zamojskiego Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Budmat sp. z o.o., które wyceniło prace na ok. 8,5 mln zł — wynika z informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Nowy obiekt i wybieg dla pingwinów
Dyrektor zoo Grzegorz Garbuz poinformował, iż inwestycja obejmuje budowę nowego obiektu na potrzeby zimowiska dla pingwinów wraz z basenem. Powstanie także wybieg z basenem zewnętrznym, gdzie odwiedzający będą mogli oglądać pływające pod wodą ptaki.
– Przekazanie placu budowy planowane jest po 14 lipca br., pod warunkiem iż nie będzie odwołań w postępowaniu przetargowym. Rozbudowa potrwa około roku. Myślę, iż w przyszłym sezonie wakacyjnym będzie można już oglądać pingwiny – przekazał dyrektor zoo.
W Zamościu zamieszka 20 pingwinów przylądkowych (tzw. tońce), żyjących w naturze w Afryce Południowej. Maksymalnie pingwinarium będzie mogło pomieścić 40 osobników. – Jeszcze nie wiemy, z którego ogrodu zoologicznego do nas przyjadą, bo decyzję podejmie koordynator EEP (Europejski Program Hodowlany), ze względu na to, iż są to gatunki zagrożone wyginięciem – dodał Garbuz.
Pingwiny przylądkowe żyją na piaszczystych plażach. Każdy osobnik ma inny układ plam na wewnętrznej stronie skrzydeł i różne rozmieszczenie kropek na brzuchu. Podobnie jak pingwiny arktyczne, witają się wzajemnie, pocierając o szyję i dziób. „W odróżnieniu od nich, nie wyskakują z wody jak ze sprężynki, tylko spokojnie do niej wchodzą i płyną. Gniazda budują w norach na plaży i tam wysiadują jaja” – wyjaśnił dyrektor zoo.
Historia i rozwój zamojskiego zoo
Rozbudowa zamojskiego zoo trwa od 2009 roku i ma na celu poprawę warunków bytowania zwierząt oraz zwiększenie komfortu dla zwiedzających. Podczas pięciu zakończonych etapów powstały nowe pawilony i wybiegi m.in. dla małp, tygrysów, lwów i żyraf.
Historia zamojskiego zoo sięga 1918 r., kiedy profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, Stefan Miler, założył pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. W 1953 r. ogródek przekształcono w Miejski Ogród Zoologiczny, a w 1980 r. przeniesiono na obecny teren przy ul. Szczebrzeskiej.
Obecnie Ogród Zoologiczny w Zamościu im. Stefana Milera zamieszkuje ok. 2,5 tys. zwierząt z około 300 gatunków. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad 200 tys. osób.