W Łambinowicach uczczono 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

17 godzin temu
Fot. Radio Doxa

W niedzielne południe w Katowicach, Bytomiu i Świętochłowicach rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej. Natomiast na terenie Opolszczyzny o godzinie 15:00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział we wspólnej modlitwie oraz złożeniu kwiatów na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach. Nie zabrakło przemówień zebranych gości oraz odczytania listów na tą okoliczność przesłanych m.in. przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Szymona Hołowni oraz Ministra Obrony Narodowej – Władysława Kosiniaka-Kamysza.

– Województwo opolskie jest takim miejscem, gdzie o wielu rzeczach nie można było wspominać przez wiele lat – mówi Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego. Na szczęście dzisiaj już tak nie jest. – Myślę, iż 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej to jedna z ostatnich okazji, by oddawać cześć tym wszystkim ofiarom, jeszcze w obecności świadków tych wydarzeń. To niezwykle ważne, abyśmy to w godny sposób czynili.

– Trzeba pamiętać i ta 80. rocznica, związana co prawda, w tym miesiącu i w tej chwili z Tragedią Górnośląską jest jednak rocznicą, która kończy okres okrutnego barbarzyństwa – mówi ks. Piotr Tarliński, wikariusz biskupi ds. mniejszości narodowych i etnicznych diecezji opolskiej.

– Każda inicjatywa wprowadzenia do szkół tematu związanego z Tragedią Górnośląską jest dobra – dodaje Eugeniusz Nagel, zastępca przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców województwa śląskiego. Naświetla to młodemu pokoleniu co w tamtym czasie na tym terenie się wydarzyło.

– Mimo, iż świadków czasu ubywa, to widać jak ogromna jest potrzeba aby o tych wydarzeniach rozmawiać, aby tą wiedzę sprzed tylu lat upowszechniać

– dodaje Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Około godziny 17:00 w budynku łambinowickiego Muzeum odbyła się projekcja filmu „Czerwona zaraza” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej. Przypomnijmy, iż województwach opolskim i śląskim rok 2025 ustanowiono Rokiem Tragedii Górnośląskiej.

Dłuższa relacja:

Szymon Ogłaza, Zuzanna Donath-Kasiura, ks. Piotr Rarliński, Eugeniusz Nagel, Adrian Słodowicz, Rafał Bartek:

Galeria:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału