Od stycznia już nie 500 a 800 plus wyniesie rządowe wsparcie na dzieci do 18-go roku życia. W Działoszynie odbył się wczoraj jeden z pikników poświęcony promocji tego świadczenia (relacje na żywo możecie znaleźć na naszym Facebooku).
To ważne świadczenie, również dla powiatu pajęczańskiego. Widzę, jak powiat pajęczański się kurczy. Z ostatniego raportu wynika, iż spadliśmy poniżej 50 tys. osób, a pamiętam, jak było 65 tys. – mówi nam Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański. – Ważne, aby powiat pajęczański miał młodych ludzi. Myślę, iż dzięki temu świadczeniu jest to realne. Ja już jestem w takim wieku, iż myśli się o emeryturze i ktoś na tę emeryturę musi zapracować. Takie programy powinny promować, by młodzi ludzie chcieli mieć dzieci. Program ma pomagać w edukacji, ma zaspokajać dzieciom wiele marzeń, wiele wyjazdów.
Pomaga to świadczenie. Myślę, iż każdy się tak wypowie, iż pomaga. Wszystko poszło do góry, dobrze, iż rząd podniósł świadczenie do góry. – mówi nasz rozmówca, który chce zostać anonimowy. Zapytaliśmy, czy to świadczenie zachęca do powiększania rodziny — To nie ma wpływu. Świadczenie dobrze, iż jest, ale myślę, iż nikt nie patrzy na to.
Uważam, iż wiele ludzi nie wykorzystuje to na dzieci, a w innym celu. Bardziej konieczne byłoby dofinansowanie żłobków, żeby ludzie mieli możliwość opieki nad dziećmi, powrotu do prasy. Samo danie pieniędzy – nie widzę takich korzyści. Nie widzę, żeby te pieniądze były powodem do powiększania rodziny. jeżeli ktoś chce mieć dzieci, to je ma. Jest tyle innych kosztów i trudności związanych z wychowaniem dziecka. To nie rozwiązuje problemów ze służbą zdrowia. Gdy dziecko choruje to i tak jeździmy prywatnie do lekarza. Wolałabym, żeby w szpitalu to inaczej wyglądało. Nie było coś jeść. Mąż musiał dowozić jedzenie. Było stres i zero komfortu. – dodaje inna uczestniczka pikniku.
Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk zdaje sobie sprawę, iż Polaków ubywa zamiast przybywać. Jego zdaniem, gdyby nie to świadczenie sytuacja mogłaby być jeszcze bardziej dramatyczna w tym zakresie:
Program 500 plus rozpoczął się w 2016 roku 1 kwietnia, potem w 2019 zmiana, iż nie było kryterium dochodowego. To w Łódzkiem rocznie 2,5 mld zł. Inflacja duża, spowodowana głównie wojną w Ukrainie i wzrostem cen surowców. Od 1 stycznia będzie 800 plus, to wzrost o 60%. To po to, aby pomagać polskim rodzinom. Jestem przekonany, iż program osiągnął cel. Nie ma przyrostu, ale mógłby być jeszcze większy spadek dzietności. Zmiany światopoglądowe, kulturowe są duże. Coraz mniej małżeństw, związków decyduje się na więcej niż jedno dziecko. Program Maluch Plus – to ważne, aby tworzyć żłobki. Dużo się tworzy, to liczba nieporównywalna z tą poprzednią. To po to, aby rodzice mogli wrócić do pracy. To tez element, iż ta dzietność nie będzie spadała.
Krystyna Namyślak, Liga Kobiet Kreatywnych w Szczytach:
Przywiozłyśmy ciasto, chleb ze smalcem, pierogi, sałatki. Często występujemy w różnych miejscach. Mamy pierogi ukraińskie, z mięsem, i na słodko. Cała gama! Raczej młodych dziewczyn nie ma, w średnim wieku jest najwięcej. Zachęcamy do naszej współpracy.
W wydarzeniu wzięli też udział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, posłanka Beata Mateusiak – Pielucha oraz wójt gminy Strzelce Wielkie Marek Jednak.
Dla uczestników pikniku przygotowano strefę grilla, można było też skosztować waty cukrowej i lodów. Zaprezentowały się Komenda Powiatowa Policji oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie, ZUS oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Na scenie zobaczyliśmy m.in. pokaz baniek mydlanych w wykonaniu krakowskiej artystki, a później swoje wokalne talenty zaprezentowały zdolne dzieci i młodzież z powiatu pajęczańskiego, w tym Magdaleny Maciołek, która możecie kojarzyć z programu The Voice Kids.
Fot. Grzegorz Nowak, Radio Ziemi Wieluńskiej