W Czyżowie Plebańskim upamiętniono powstańców styczniowych

11 miesięcy temu
Zdjęcie: W Czyżowie Plebańskim upamiętniono powstańców styczniowych


W Czyżowie Plebańskim w gminie Zawichost odbyły się uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych. Zorganizowano je z okazji 161. rocznicy wybuchu tego zrywu narodowego.

Na grobach znajdujących się na cmentarzu parafialnym złożono wiązanki kwiatów, po czym w kościele odbyła się msza święta. Sylwetki powstańców przypomniała burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, która powiedziała, iż przybliża życiorysy powstańców, ponieważ byli to ludzie wyjątkowi.

– Mieli swoje rodziny, prywatne życie, a poprzez swoją postawę i działalność nadawali sens wartościom, o których uczy się młodzież w szkołach, czyli miłość do ojczyzny, honor i odwaga – dodała burmistrz Kondziołka.

Przypomniała, iż powstańcy związani z Czyżowem to przedstawiciele różnych stanów: Jadwiga Prendowska wywodziła się z ziemiaństwa, ksiądz Stanisław Świątkiewicz to duchowieństwo, natomiast Antoni Szelągiewicz jako jedyny z powstańców wywodzących się z Czyżowa przeszedł z Marianem Langiewiczem cały powstańczy szlak. Brał udział prawie we wszystkich bitwach i doczekał się wolnej i niepodległej Polski.

Tomasz Huk, przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego stwierdził, iż uroczystości rocznicowe są wyrazem szacunku i hołdu nie tylko dla bohaterów związanych z ziemią zawichojską, ale również dla wszystkich powstańców styczniowych.

– Wspominamy tych, którzy walczyli, bo gdyby nie zrywy powstańcze, to trudno byłoby się wybić na niepodległość i dlatego tutaj jesteśmy – stwierdził.

W uroczystościach uczestniczyła delegacja władz samorządowych gminy Mirzec oraz mieszkańcy Czyżowa Plebańskiego. Jolanta Drabik powiedziała, iż to jej cmentarz parafialny, tu leżą powstańcy i nie wyobraża sobie, aby w takim dniu nie przyjść i nie pomodlić się za nich i oddać hołd, bo dzięki nim mamy wolność.

Obchody uświetniło Wojsko Polskie zaciągając wartę honorową przy mogiłach powstańców.


Idź do oryginalnego materiału