Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie, we znaki mieszkańcom miasta daje się również problem smogu. Ogrzewając nasze domy niewłaściwym paliwem emitujemy do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń. Najbardziej niepokoi fakt, iż pomimo licznych akcji edukacyjnych, wiele osób wciąż spala w domowych piecach rzeczy, które nigdy nie powinny się w nich znaleźć. W obliczu nieustannie popełnianych w tym zakresie wykroczeń, częstochowska Straż Miejska we współpracy z Urzędem Miasta przeprowadza akcję Stop SMOG, która ma na celu ujawnianie i sankcjonowanie niewłaściwych zachowań.
O tym, w jaki sposób można zgłaszać nadużycia poinformował Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu. Jak podkreślił, miasto poza kontrolami domowych kotłów, prowadzi również akcje prewencyjne, koncentrujące się na innych źródłach zanieczyszczeń:
–Sezon zimowy, czyli sezon grzewczy, a zwłaszcza dni, w których bezwietrzna pogoda może powodować gorszą jakość powietrza, to oczywiście czas kontroli tych rejonów w mieście i tych domowych palenisk, które są zgłaszane jako podejrzane pod kątem trucia środowiska, co może się odbywać poprzez używanie starego pieca i paliwa gorszej jakości lub paleniem czym popadnie. Te zgłoszenia można przez całą dobę kierować do Straży Miejskiej, choć w niektóre dni w godzinach pracy Urzędu przyjmują je także pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Miasto oprócz kontroli realizuje wiele działań wpływających bezpośrednio lub pośrednio na poprawę jakości powietrza i walkę ze smogiem, na przykład poprzez rozwijanie transportu zeroemisyjnego, prowadzenie termomodernizacji budynków publicznych, poprawę efektywności energetycznej ogólnie tych budynków, czy poprawianie układu komunikacyjnego i wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum i obszar intensywnej zabudowy miejskiej. W najbliższej sesji Rady Miasta będą głosowane uchwały związane z tegorocznymi miejskimi eko-dotacjami, na przykład na wymianę pieca, na ogrzewanie elektryczne, na pompę ciepła, czy też montaż fotowoltaiki.
Włodzimierz Tutaj zasygnalizował, iż choć w ostatnich dniach nie dochodziło do znacznego przekroczenia norm zawieszenia pyłów, to prowadzenie działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji jest dla miasta niezbędne:
-Informacja o jakości powietrza w Częstochowie na podstawie danych ze stacji pomiarowych nie wykazywała w ostatnich dniach przekroczeń wartości np. pyłu zawieszonego w mieście, ale takie dni oczywiście się zdarzają. Jest to związane w większości z emisją domowych źródeł ciepła w Częstochowie, a także z tzw. tłem, czyli zanieczyszczeniami, które napływają z okolicznych miejscowości pozbawionych urządzeń monitorujących stan powietrza, a niejednokrotnie mających dużo gorszą jakość powietrza w obszarze zabudowanym innym niż Częstochowa. Do tego około 20-25% zanieczyszczeń pochodzi z emisji transportu. Stan powietrza w skali rocznie w Częstochowie w ostatnich latach poprawił się, co znalazło odzwierciedlenie w raportach głównego inspektoratu ochrony środowiska, aczkolwiek ze względu na nasze ogólnopolskie zaszłości niezbędne jest prowadzenie dalszych działań zarówno w wymiarze ogólnopolskim, jak i regionalnym i oczywiście lokalnym, służących dalszej poprawie jakości powietrza. Miasto ma wytyczone cele w Miejskim Planie Gospodarki Niskoemisyjnej, stara się także realizować w tym zakresie założenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu.
Kontrole domowych kotłowni są przeprowadzane przez częstochowskich strażników miejskich. O szczegółach tych działań mówił rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Kucharski:
-Trwają kontrole domowych kotłowni prowadzone przez częstochowskich strażników miejskich przy pomocy nowoczesnych narzędzi do wykrywania zanieczyszczeń powietrza. Od początku października 2024 roku do końca minionego roku funkcjonariusze przeprowadzili prawie 200 kontroli, gdzie ujawnili 91 nieprawidłowości. Trwa sezon grzewczy. Mieszkańcy Częstochowy ogrzewają swoje domy. Nie wszyscy robią to jednak zgodnie z prawem. Zdarzają się osoby, które przez cały czas spalają śmieci, raz inne odpady w domowych piecach lub posiadają jeszcze przestarzałe piece pozaklasowe. Spalane śmieci m.in., plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. przyczynią się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi.
Negatywnie do działań magistratu odnosi się Częstochowski Alarm Smogowy, który zauważa nieścisłości w podejmowanych inicjatywach. Czego owe nieścisłości dotyczą, wyjaśnił prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego Hubert Pietrzak:
-Jeżeli chodzi o kontrolę straży miejskiej w Częstochowie, które są przeprowadzone w związku z akcją „Stop Smog”, ja chciałbym się tylko dowiedzieć, ile kontroli zostało przeprowadzonych w zasobach miejskich. W związku z tym, iż mamy tam już identyfikowane 82 nielegalne źródła ciepła, które stanowią pozaklasowe kotłownie. Chciałem się dowiedzieć, w ilu z nich Straż Miejska była i w jakiej wysokości nałożyli mandaty, jak wyglądały te kontrole. Tego z pewnością będziemy dociekać. Natomiast o ile chodzi o kwestie kontrolowania społeczeństwa, to powiem szczerze, iż w naszej ocenie to co robi Straż Miejska jest jedynie podbijaniem wskaźników, a kontrole są mało skuteczne.
Choć wydawać się może, iż smog to problem wielowymiarowy, pamiętajmy – nasze decyzje mają bezpośredni wpływ nie tylko na dobrostan środowiska naturalnego, ale również na nasze zdrowie. Zawarte w smogu pyły PM10 oraz PM2,5, jak również tlenki węgla, siarki i azotu są dla ludzkiego organizmu szkodliwe choćby przy krótkotrwałym kontakcie. Dłuższe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może zwiększyć ryzyko stanów zapalnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, a choćby nowotworów.
Źródło fot.: Straż Miejska w Częstochowie
A.O.