O godz. 18.00 rozpoczął się wernisaż wystawy „Wianki. Żywe obrazy”, towarzyszącej tegorocznym obchodom Nocy Świętojańskiej w Poznaniu.
Wystawa „Wianki. Żywe obrazy” ma pomóc poznać realia i wizje świata poznaniaków na przestrzeni ostatnich 150 lat. Pozwoli sprawdzić, co żywe obrazy wystawiane na Warcie podczas Wianków mówią nam o tych, którzy byli przed nami. To podróż po świecie symboli i obrazów przeszłości.
Czym były wianki?
Wianki w Poznaniu to rytuał społeczny. Słynne ludowe święto zostało zaadaptowane na potrzeby miejskiej ludności. Przed dziesięciolecia tradycje i symbolika związane z Wiankami mocno się zmianiały. W XIX wieku jednoczyły polskie instytucje, dla polskich mieszkańców Poznania były symbolem, żywym obrazem dojrzewającego społeczeństwa w II RP. Świetnie odzwierciedlały nastroje społeczne w PRLu. Z biegiem lat tradycja ta przestała być jednak kultywowana w stolicy Wielkopolski. Do Poznania Wianki powróciły dopiero w 2016 roku, reaktywowane jako Parada Sobótkowa w ramach konkursu inicjatyw społecznych Centrum Warte Poznania.
Wystawa „Wianki. Żywe obrazy” powstała w ramach programu Fyrtle, który jest realizowany przez Urząd Miasta Poznania, w celu wzmacniania tożsamości lokalnej. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Wala.
Zobaczcie zdjęcia z wernisażu: