Hiszpańska firma energetyczna Moeve zamierza do 2030 roku wybudować 30 biometanowni. najważniejsze dla realizacji tego ambitnego celu regiony to Andaluzja, Katalonia i Galicja, które dzięki inwestycji mogą stać liderami produkcji biometanu w Hiszpanii.
600 mln euro na biometanownie
Plan Moeve, wcześniej znanej jako Cepsa, zakłada szeroko zakrojone inwestycje w rozwój sektora biometanu w Hiszpanii. Firma energetyczna planuje przez kolejne pięć lat wybudować 30 nowych zakładów produkcyjnych, przeznaczając na ten cel 600 milionów euro. Nowe obiekty mają pojawić się na terenie całego kraju, jednak to Andaluzja, Katalonia i Galicja są wskazane jako najważniejsze do realizacji celu założonego przez spółkę.
W ramach projektu Moeve będzie współpracować z firmami Kira Ventures i PreZero. Ostatnio spółka poinformowała też o zawarciu porozumienia z InproEner na realizację pięciu biometanowni w Hiszpanii, które mają zacząć działać w latach 2028-2029. Każdy zakład będzie produkował około 50 GWh rocznie, co łącznie daje 250 GWh biometanu rocznie.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu!
W drodze do neutralności węglowej
Biometanownie Moeve będą działać w oparciu o wykorzystanie substratów pochodzenia rolniczego i zwierzęcego i będą zdolne przetwarzać 10 milionów ton odpadów rocznie. Firma szacuje, iż uruchomienie nowych zakładów przybliży ją do osiągnięcia w 2030 r. celu produkcji na poziomie 4 TWh. Wyprodukowana zielona energia zaspokoi zapotrzebowanie 568 000 gospodarstw domowych.
Celem spółki jest redukcja emisję CO2 o 55% do 2030 r. w porównaniu z 2019 r. i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Nowa inwestycja Moeve zapobiegnie emisji 728 000 ton CO2 rocznie, a także zapewni możliwości dla produkcji zielonego wodoru i promowanie zrównoważonej mobilności.