UWAGA! KONKURS "Na śladach Powstania Styczniowego" - II edycja konkursu 2024 r.

solidarni2010.pl 11 miesięcy temu
Historia
UWAGA! KONKURS "Na śladach Powstania Styczniowego" - II edycja konkursu 2024 r.
data:22 stycznia 2020 Redaktor: Redakcja

Edycja 2024:
Wokół nas jest przez cały czas wiele śladów - mogił, kopców, tablic, krzyży, kapliczek - upamiętniających Powstanie Styczniowe i jego Ofiary. Szczególnie wiele z nich znajduje się na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza. Upamiętnijmy je w postaci zdjęć!
Redakcja portalu oczekuje na prace wraz z opisem przedstawionego miejsca. Prosimy o nadsyłanie ich na adres [email protected]
Prosimy o zaznaczenie w tytule - KONKURS: "Na śladach Powstania Styczniowego".
Upublicznimy wszystkie zdjęcia, w miarę ich napływania.
Najciekawsze, a szczególnie pochodzące z bardzo mało znanych miejsc i miejscowości - zostaną nagrodzone książkami.


---------------------------------------------------------------
Edycja 2023:
UWAGA! Ogłoszenie wyników konkursu "Na śladach Powstania Styczniowego" i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpi 7 marca po wykładzie prof. Andrzeja Nowaka w Amicusie w Warszawie ok. godz. 18.30.
Szanownemu Panu Profesorowi dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do udziału w tej uroczystości.

Z euforią informujemy o przekazaniu przez Wydawnictwo Biały Kruk cennych publikacji książkowych Prof. A.Nowaka i prof. W. Roszkowskiego na nagrody dla zwycięzców w konkursie. Wydawnictwu składamy serdeczne podziękowania.
Miejsce uroczystości - ul.Hozjusza 2, Dom Pilegrzyma Amicus, metro Pl. Wilsona.
Dziękujemy Uczestnikom za nadesłane prace w 2023 r.
[można je obejrzeć na dole w artykułach powiązanych].

--------------------------------------------------------------

Budy Zaborowskie- Kampinos, inskrypcja na Mogile w relacji:
http://solidarni2010.pl/17516-rajd-szlakiem-powstancow-styczniowych-2014r-i-zaproszenie-na-jutro---video-tylko-u-nas.html
W mogile położonej w głębi Puszczy Kampinoskiej spoczywają ciała prawdopodobnie 76 bezimiennych powstańców styczniowych, którzy zginęli podczas rozegranej dnia 14 kwietnia 1863 roku – zwycięskiej dla wojsk rosyjskich – bitwy w pobliży wsi Buda Zaborowska.
---------------------------------------------------------------
Publikowane poniżej zdjęcie pochodzi z Izabelina pod Warszawą z 15 stycznia 2020 r.. Mogiła nieznanych Powstańców Styczniowych znajduje się w okolicach gmachu Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Można do niej dość ścieżką od Dyrekcji lub bezpośrednio od ulicy Tetmajera, idąc w głąb lasu. Z każdym rokiem pojawia się tu coraz więcej kwiatów i zniczy, a tabliczka po wielu latach zaniedbania, została odnowiona w ostatnim czasie.
W przyszłości pomyślmy, jak zachęcić młodzież, uczniów, harcerzy do oddawania czci tym miejscom narodowej martyrologii oraz roztoczenia nad nimi stałej opieki.
Warto wdrożyć te działania dzięki funduszom lokalnych samorządów, na których wydatkowanie powinniśmy mieć wpływ, oraz z budżetu obywatelskiego.
Redakcja portalu
--------------------------------------------------
Poniżej informacja ze Zgierza na północ od Łodzi:

Powstanie styczniowe 1863–1864 – powstanie narodowe przeciw Rosji trwające od 22 stycznia 1863 do połowy 1864 roku.

Podczas powstania walki były toczone w Królestwie Polskim, a także na Litwie, Białorusi i części Ukrainy.

W ciągu półtora roku stoczono około 1200 potyczek, które mimo przejściowych sukcesów, nie mogły wyzwolić ani kawałka terytorium wskutek liczebnej i zbrojnej przewagi nieprzyjaciela. Ogółem przez szeregi powstańcze przeszło ok. 200 tys. osób.

Według szacunków, w powstaniu zginęło prawie 30 tys. jego uczestników, ponad 7 tys. dostało się do niewoli. Za udział w powstaniu według niepełnych danych stracono blisko 670 osób i ponad 38 tys. zesłano na Syberię (w tym ok. 10% na katorgę). Kilka tysięcy osób przymusowo wcielono do wojska rosyjskiego. W Królestwie Polskim szlachcie, której udowodniono udział w powstaniu, skonfiskowano ponad 1600 majątków ziemskich, nałożone kontrybucje osiągnęły 20 mln rubli. Stopniowo zlikwidowano resztki autonomii Królestwa Polskiego (m.in. niemal całkowicie zrusyfikowano szkolnictwo), które władze rosyjskie zaczęły nazywać Krajem Nadwiślańskim.

Na Litwie, gdzie szczególnie nasilono rusyfikację, kontrybucje sięgnęły 14 mln rubli, konfiskaty objęły ok. 1800 majątków ziemskich, które następnie przekazano głównie Rosjanom. Osoby uznane za „politycznie niepewne” zmuszano do sprzedaży majątków ziemskich po niskich cenach, jednocześnie odmawiając Polakom prawa nabywania ziemi. Spowodowało to przejście w ciągu kilku lat w ręce rosyjskie ponad 800 należących do Polaków majątków ziemskich. Na pozostałe nałożono stałą kontrybucję w wysokości 10% (od 1869 r. – 5%) ich rocznych dochodów.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym powstaniem polskim.

W szeregach powstańców styczniowych znaleźli się również mieszkańcy miejscowości z terenu obecnej gminy Zgierz.

Na terenie gminy Zgierz, w Białej – na terenie kościelnym, za prezbiterium kościoła pochowano trzech powstańców styczniowych. Tożsamość pochowanych w przykościelnej kwaterze nie jest znana, najprawdopodobniej byli to uczestnicy bitwy pod Dobrą (24 lutego 1863 r.). Pamiętajmy o ich bohaterskich walkach o niepodległość.

gminazgierz.pl

Idź do oryginalnego materiału