Uszkodzony zbiornik w Stroniu Śląskim. Koniec prac wiosną

21 godzin temu

Mimo mrozów i pogody zimowej, prace przy zabezpieczaniu uszkodzonego suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim trwają. Drogi technologiczne i tymczasowe place składowe są umacniane płytami betonowymi. Trwa też kształtowanie nachylenia skarp lewobrzeżnego wału korpusu zapory.

Ostatnio prowadzono roboty związane z kształtowaniem nasypów pod konstrukcję grodzy i profilowaniu trasy bocznego przelewu stokowego do koryta rzeki Morawa. Na plac budowy transportowany jest kamień hydrotechniczny o wymiarach 50x100 cm. Jest potrzebny do trwałego ubezpieczenia grodzy i przelewu stokowego.

Sprzęt na budowie to koparki, wozidła, ładowarki, spycharki i walec. Wcześniej zrealizowano prace przygotowawcze i rozbiórkowe.

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie termin ukończenia prac to 1 czerwca 2025 r. Jednak Wody Polskie chcą je sfinalizować przed wiosennym okresem roztopowym.

Zbiornik wodny Stronie Śląskie

Polder przeciwpowodziowy Stronie Śląskie znajduje się na potoku Morawka, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej. Zbiornik wybudowano w 1907 r. dla ochrony m.in. miejscowości Stronie-Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów i Ołdrzychowice Kłodzkie. Zapora kamienna o długości 500 m zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km2. Wyposażony jest w urządzenia zrzutowe, jak upust denny i środkowy oraz przelew powierzchniowy. Przed awarią obiekt mógł zmagazynować do 1,38 mln m3 wody.

Przeczytaj także: Wody Polskie. Zabezpieczanie zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej

Idź do oryginalnego materiału