USA wstrzymują pomoc zagraniczną. ONZ: Do 2029 roku na AIDS umrze ponad 6 mln osób

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/str UGANDA OUT/File Photo | unaids.org


Choć polska prawica prześciga się w pisaniu podziękowań dla Donalda Trumpa za zawieszenie pomocy zagranicznej, z której finansowane były m.in. progresywne organizacje, dla milionów osób na całym świecie wstrzymanie wypłat z USAID oznacza zagrożenie życia. Jak szacuje agencja ONZ, w ciągu kilku lat bez pomocy z USA na AIDS umrze ponad 6 mln osób.
26 mln osób uratowanych od śmierci: Amerykański rząd przez ponad 20 lat odgrywał przewodnią rolę w walce z HIV i AIDS. Wsparcie pochodziło z PEPFAR - Planu Awaryjnego Prezydenta USA ds. zwalczania AIDS i było dystrybuowane przez USAID, Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego. Od 2003 roku PEPFAR, dzięki inwestycjom w programy profilaktyczne, leczenie i opiekę w 55 krajach, uratował 26 milionów istnień ludzkich i zapobiegł pięciu milionom zakażeń u dzieci. Z danych za grudzień 2024 wynika, iż rząd USA wspierał do niedawna 20 mln osób przyjmujących ratujące życie leki antyretrowirusowe, w tym około 560 tys. dzieci do 14 roku życia.


REKLAMA


Elon Musk zamyka USAID: Zaraz po zaprzysiężeniu Donald Trumpa zdecydował o natychmiastowym zatrzymaniu całej amerykańskiej pomocy zagranicznej na czas oceny jej efektywności i spójności z polityką USA. 1 lutego rząd USA zrobił krok w tył i zdecydował, iż w trakcie 90-dniowego zawieszenia pomocy Amerykanie wciąż będą współfinansować część działań humanitarnych. Chodzi o terapie ratujące życie, testowanie pod kątem HIV, profilaktykę, dostawy leków, zapobieganie przenoszenia HIV z matki na dziecko, leki i PrEP (profilaktyka przedekspozycyjna) dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także "rozsądne koszty administracyjne". Z USAID zwolniono niemal wszystkich pracowników i - według zapowiedzi Elona Muska - agencja ma zostać zamknięta.
Miliony umrą na AIDS: UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. zwalczania HIV i AIDS szacuje, iż jeżeli program PEPFAR zostanie permanentnie zawieszony, do 2029 roku na AIDS umrze dodatkowe 6,3 mln osób, przybędzie 3,4 mln sierot, dojdzie do 350 tys. nowych zakażeń HIV wśród dzieci i dodatkowych 8,7 mln nowych infekcji u dorosłych. Do 2030 roku wyeliminowanie AIDS jako zagrożenia dla zdrowia publicznego stanie się niemożliwe.


ONZ walczy o pomoc: UNAIDS mobilizuje partnerów i rządy innych krajów, by nie doszło do zatrzymania podstawowych usług pomocowych. "Będziemy kontynuować wysiłki, aby zapewnić, iż podczas tej przerwy wszystkie osoby żyjące z HIV i dotknięte HIV przez cały czas będą miały dostęp do usług ratujących życie" - czytamy w komunikacie.
Czytaj też: Donald Trump lubi szokować świat, ale tym razem przeszedł samego siebie. To jak folder dewelopera


Źródło: UNAIDS
Idź do oryginalnego materiału