Są już pierwsze doniesienia i wypowiedzi po rozpoczęciu rozmów USA–Iran w Szwajcarii (Bürgenstock, 21 czerwca 2026).
Właśnie się zakończyła pierwsza runda. Nie ogłoszono jeszcze wspólnego komunikatu ani przełomowego porozumienia — to dopiero pierwszy dzień negocjacji technicznych w ramach 60-dniowego okna na finalizację umowy.
JD Vance (wiceprezydent USA) — po spotkaniu powiedział, iż rozmowy idą bardzo dobrze i osiągnięto już duży postęp w ciągu kilku godzin. Nazwał spotkanie „historycznym”, bo po raz pierwszy od dłuższego czasu doszło do bezpośrednich rozmów na tak wysokim poziomie. Celem jest „przewrócić nową kartę” w relacjach z Iranem — USA są gotowe na fundamentalną zmianę relacji, jeżeli Iran zrezygnuje z destabilizacji regionu i ambicji nuklearnych.
Hussein Gurbanzadeh (członek irańskiej delegacji) — w irańskiej telewizji państwowej powiedział, iż omawiano:
odblokowanie zamrożonych irańskich aktywów,
tymczasowe zwolnienie z sankcji na ropę i jej pochodne.
Dodał, iż przygotowano już finalny projekt propozycji w tej sprawie.
Główne tematy rozmów:
Konflikt w Libanie (dla Iranu to w tej chwili priorytet).
Program nuklearny Iranu.
Odblokowanie zamrożonych środków i ulgi sankcyjne na ropę.
Sytuacja w Cieśninie Ormuz.
Irańska delegacja opuściła rozmowy w Szwajcarii w proteście przeciwko nowym groźbom Donalda Trumpa. Odmówiła też wspólnego zdjęcia z JD Vancem.
Według irańskich mediów państwowych, irańska delegacja wyszła z miejsca rozmów lub zawiesiła udział po wypowiedziach Trumpa.
Trump w wywiadzie dla Fox News zagroził Iranowi, iż jeżeli zamknie Cieśninę Ormuz lub będzie kontynuował działania przez Hezbollah w Libanie, to USA „uderzy bardzo mocno” i „Iran nie będzie już miał kraju”. Irański negocjator nazwał te słowa „oznaką desperacji” i powodem przerwania rozmów.
Irańska delegacja potraktowała groźby Trumpa jako powód do protestu i opuszczenia stołu negocjacyjnego. Sytuacja jest bardzo dynamiczna — rozmowy mogą być wznowione, ale na razie irańska strona daje wyraźny sygnał, iż nie będzie prowadzić negocjacji pod presją takich gróźb.






![Tak będzie wyglądać nowe osiedle w Świdnicy? TBS szykuje się do kolejnej inwestycji [WIZUALIZACJE]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/TBS-osiedle-Izerska-wizualizacje-2.jpg)





