Druga zaskakująca sytuacja w trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Gminy Gniezno miała miejsce kilka chwil po tym, jak odwołano podwyżkę podatków. Radni nie wyrazili zgody na sprzedaż nieruchomości, choć Urząd… już ogłosił przetarg.
W Strzyżewie Kościelnym znajduje się nieruchomość o powierzchni 1200 metrów kwadratowych, zabudowana starym domem o powierzchni użytkowej prawie 97 metrów kwadratowych. Parterowy budynek, kryty dwuspadowym dachem, jest w złym stanie technicznym, w tej chwili niezamieszkały.
12 listopada br. na stronie Urzędu Gminy Gniezno pojawiło się ogłoszenie o przetargu na zbycie tej nieruchomości – za kwotę 166 tys. złotych. Termin postępowania wyznaczono na 13 grudnia br. Tymczasem dopiero teraz na posiedzeniu Rady Gminy Gniezno pojawił się projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody wójtowi na zbycie tej nieruchomości. Kiedy radni dowiedzieli się, iż przetarg już ogłoszono, choć nie zabrali jeszcze w tej sprawie głosu, byli zaskoczeni.
Na zebraniu komisji radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały – nikt z 7 radnych nie był „za”. Temat powrócił na czwartkowej sesji rady: – W kompetencji Rady Gminy Gniezno jest udzielanie zgody na sprzedaż nieruchomości przez wójta gminy Gniezno. Na jakiej podstawie został ogłoszony przetarg na powyższą nieruchomość, zanim udzieliliśmy zgody jako Rada Gminy Gniezno? – zapytał przewodniczący Patryk Dobrzyński. Ponieważ nikt nie odpowiadał, dodał: – Kto mi odpowie na to pytanie, nie mam pojęcia. Jest w internecie przetarg na sprzedaż nieruchomości, w Strzyżewie Kościelnym, bez zgody Rady Gminy Gniezno.
Odpowiedź w końcu przyszła: – Żaden przepis prawa nie zakazuje – najpierw ogłoszenia przetargu, a potem wyrażenia zgody. jeżeli dzisiaj byście państwo tej zgody nie wyrazili, to oczywiście takie zbycie nie doszłoby do skutku. W związku z tym musielibyśmy ten przetarg unieważnić i nie zawarlibyśmy umowy. Aczkolwiek wiadomo, iż skoro już podjęliśmy te wstępne czynności, to wynika z tego, iż organ wykonawczy uznaje, iż takie zbycie jest zasadne i ta nieruchomość nie jest nam potrzebna i może zostać sprzedana w trybie przetargu – przekazała Justyna Nowak, radca prawny urzędu.
– To wtedy stajemy się mało wiarygodni, jeżeli w internecie pojawia się ogłoszenie przetargu, który może nie dojść do skutku – stwierdził Patryk Dobrzyński. Mecenas dodała, iż wszystko jest w zgodzie z prawem.
– Ten budynek jest blisko świetlicy wiejskiej, może nie przy samej, bo jest między nimi wolna parcela, ale były pomysły, żeby zostawić to na potrzeby sołectwa, wydzielić parking. Nie widzę potrzeby, żeby to sprzedawać – stwierdził radny Mariusz Nawrocki.
Ostatecznie, po trwającej jeszcze chwilę wymianie zdań, radni zagłosowali przeciwko sprzedaży nieruchomości – na 14 obecnych, 13 było przeciwko i 1 wstrzymał się od głosu.
Dodajmy, iż to była kolejna sytuacja na tej samej sesji, w której radni głosami niemal jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko zaproponowanej uchwale – najpierw podwyżce podatków (zobacz więcej), potem sprzedaży nieruchomości.