W związku z obchodami 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski, które odbędą się 25 kwietnia 2025 r. w Gnieźnie, MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzający zakaz noszenia i przemieszczania broni – choćby w stanie rozładowanym. Decyzja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas uroczystego połączonego posiedzenia Sejmu i Senatu oraz innych wydarzeń towarzyszących.
Zakaz broni w Gnieźnie – na jakiej podstawie?
Jak wynika z projektu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, zakaz będzie obowiązywał wyłącznie 26 i 27 kwietnia 2025 r. i dotyczy wszystkich rodzajów broni, także tej legalnie posiadanej. Co istotne, z powodu pogrzebu papieża Franciszka, data obchodów w Gnieźnie została przesunięta na 25 kwietnia, jednak nikt nie wspomina o korekcie w projekcie rozporządzenia.
W uzasadnieniu MSWiA podkreśla, iż wydarzenie ma wyjątkowe znaczenie historyczne i symboliczne, a dodatkowo wiąże się z corocznymi uroczystościami ku czci św. Wojciecha. Wprowadzenie zakazu ma charakter prewencyjny – chodzi o wyeliminowanie ryzyka zagubienia broni lub jej przejęcia przez osoby nieuprawnione.
Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni w stosunku do osób posiadających ją legalnie ma charakter prewencyjny, a jego celem jest wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzającej adekwatną atmosferę planowanych wydarzeń – czytamy w projekcie.
Dlaczego akurat Gniezno? Historyczny kontekst
25 kwietnia 2025 r. w Gnieźnie odbędzie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
-
Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski w 1025 r. w archikatedrze gnieźnieńskiej (najprawdopodobniej 18 kwietnia, w Wielkanoc).
-
Mieszko II Lambert koronował się w tym samym miejscu 25 grudnia 1025 r.
Sejm ustanowił 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie, stąd szczególna ranga uroczystości.
Czy zakaz jest związany z zagrożeniem terrorystycznym?
W projekcie MSWiA wskazano, iż w całej Polsce obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO (zagrożenie terrorystyczne) oraz BRAVO CRP (dotyczący cyberbezpieczeństwa). Jednak zakaz noszenia broni w Gnieźnie nie wynika bezpośrednio z podwyższonego ryzyka ataku, ale ma zapobiec incydentom w trakcie masowych zgromadzeń.
Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?
Projektowany zakaz będzie obowiązywał tylko jeden dzień i nie wpłynie na stałe przepisy dotyczące posiadania broni.