Unia uprości graniczny podatek węglowy. Obejmie tylko największe firmy

5 dni temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/unia-uprosci-graniczny-podatek-weglowy-obejmie-tylko-najwieksze-firmy/


Unia Europejska chce mocno ograniczyć liczbę firm objętych nową opłatą węglową, skupiając się jedynie na największych importerach podstawowych towarów. To efekt wewnętrznego kompromisu wypracowanego przez Europejską Partię Ludową.

Komisarz Unii Europejskiej ds. klimatu, zeroemisyjności netto i czystego wzrostu i członek EPL, Wopke Hoekstra, powiedział „Financial Times”, iż wprowadzi zmiany w przepisach, tak aby wymogi CBAM – mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – dotyczyły tylko największych firm.

Choć mechanizm ten ma chronić europejski biznes przed zagraniczną konkurencją stosującą bardziej wysokoemisyjne technologie, wiele europejskich branż woli obecny system, który przewiduje zwolnienia z krajowych opłat za CO2 dla firm eksportujących.

Stanowisko EPL zmieniło się w porównaniu ze styczniem, kiedy to liderzy partii domagali się dwuletniego opóźnienia we wdrażaniu CBAM. Po wewnętrznych sporach partia zgodziła się jednak na „radykalne uproszczenie” mechanizmu.

Kompromis był konieczny, ponieważ wielu europosłów EPL sprzeciwiło się opóźnieniu CBAM o dwa lata. Ostatecznie ugrupowanie zadeklarowało „zasadnicze poparcie” dla mechanizmu, ale jednocześnie domaga się do złagodzenia rygorystycznych wymagań sprawozdawczych oraz znacznego ograniczenia liczby firm objętych regulacją.

– Musimy zachować CBAM, ale jeżeli 95 proc. emisji pochodzi od zaledwie 20 proc. firm, to istnieją dobre powody, aby na razie wyłączyć z mechanizmu pozostałe 80 proc. przedsiębiorstw – powiedział Peter Liese, europoseł EPL, współautor unijnego systemu cen i ceł na emisję CO2.

– jeżeli to konieczne, by zapobiec całkowitej deregulacji CBAM, to trudno – niech tak będzie – skomentował Leon de Graaf z organizacji Sustainable Public Affairs.

Pośpieszne zmiany w CBAM nie rozwiążą jednak innych problemów zgłaszanych przez dotknięte sektory: mechanizm nie zostanie rozszerzony na kolejne branże ani nie przewiduje dotacji dla eksporterów.

– Ogólny przegląd CBAM nastąpi później, po dokładniejszej analizie – zapowiedział Liese

Czym jest CBAM?

Graniczny podatek węglowy (CBAM – Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm Unii Europejskiej, który koryguje ceny na granicach w zależności od emisji CO2. Stanowi on jeden z kluczowych elementów Unijnego Zielonego Ładu.

CBAM wprowadza rozporządzenie UE nr 2023/956 z dnia 10 maja 2023 roku. Weszło ono w życie 17 maja 2023 roku i w ograniczonym zakresie stosuje się je od 1 października 2023 roku.

Idź do oryginalnego materiału