Unia Europejska emituje więcej. 897 mln ton CO₂ w Q4 2024

enerad.pl 13 godzin temu

Wzrost emisji gazów cieplarnianych w IV kwartale 2024

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, iż w czwartym kwartale 2024 roku unijna gospodarka wyemitowała 897 mln ton ekwiwalentu CO₂. To o 2,2% więcej niż w analogicznym kwartale roku 2023, gdy emisje wyniosły 878 mln ton.

Jednocześnie w tym samym okresie produkt krajowy brutto Unii Europejskiej wzrósł o 1,5% rok do roku. Wskazuje to, iż wzrost gospodarczy nie był w pełni neutralny klimatycznie.

Gospodarstwa domowe i sektor energetyczny liderami wzrostu emisji

Największy wzrost emisji gazów cieplarnianych w ujęciu sektorowym odnotowano w gospodarstwach domowych. Emisje z tego sektora zwiększyły się o 5,2% względem IV kwartału 2023 roku. Wzrost ten może być związany z sezonowym zapotrzebowaniem na energię cieplną w miesiącach zimowych.

Na drugim miejscu znalazł się sektor dostaw energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i klimatyzacji, gdzie emisje wzrosły o 4,6%. Sektor ten odgrywa kluczową rolę w całkowitym śladzie węglowym UE, zwłaszcza zimą, gdy zapotrzebowanie na energię osiąga szczyt.

Emisje spadły w sześciu krajach członkowskich UE

Pomimo ogólnoeuropejskiego wzrostu, sześć państw członkowskich zdołało zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych w IV kwartale 2024 roku w porównaniu do IV kwartału 2023 roku.

Największą redukcję odnotowano w Estonii, gdzie emisje spadły o 11,3%. Finlandia zmniejszyła emisje o 6,1%, a Szwecja o 2,3%. Co istotne, cztery z tych państw (Estonia, Finlandia, Szwecja i Luksemburg) zanotowały jednocześnie wzrost PKB, co wskazuje na możliwą dekarbonizację ich wzrostu gospodarczego.

Z kolei w przypadku Łotwy i Austrii spadek emisji zbiegł się z obniżeniem PKB, co może świadczyć o słabszej aktywności gospodarczej w tych krajach.

Zróżnicowane tempo zmian w krajach UE

Analiza tempa wzrostu emisji i PKB w poszczególnych krajach członkowskich pokazuje znaczne różnice. Największy wzrost emisji odnotowano na Litwie (ponad 11%), Słowenii (ok. 10%) i Grecji (ponad 9%). W tych krajach zanotowano również dynamiczny wzrost gospodarczy.

Z kolei największy spadek emisji to domena państw północnych. Oprócz wspomnianej Estonii, Finlandii i Szwecji, spadki zaobserwowano również w Luksemburgu, Austrii, Łotwie, Rumunii i Niemczech, choć w tych przypadkach zmiany były mniejsze.

Zobacz również:
  • Eurostat: Emisje CO2 w UE spadły o 18% w stosunku do 2013 roku
  • Eurostat: Problem ubóstwa energetycznego w Europie pogłębia się
  • Polska otwiera debatę klimatyczną UE: emisje spadły o 30%, OZE rośnie
  • Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Źródło: Eurostat – Quarterly greenhouse gas emissions by economic activity – Q4 2024

Idź do oryginalnego materiału