Wyrokiem z 5 grudnia 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (I ACa 3637/24; SSO del. Emilia Szczurowska) podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 5 stycznia 2024 r. (XXVIII C 15828/23; SSO Dorota Stokowska-Komorowska) co do nieważności umowy. Sąd Apelacyjny jednocześnie uwzględnił fakt zgłoszony w apelacji przez pozwanego wniosek dowodowy i uwzględnił dokonane potrącenie ze sprawy obronnej i zmienił wyrok Sądu I instancji w ten sposób, iż oddalił roszczenie o zapłatę w części przewyższającej 15 tys. PLN, uznając iż pozostała kwota uległa umorzeniu wskutek potrącenia z roszczeniem banku o zwrot kwoty kredytu w wysokości 450 tys. PLN, przy czym uwzględnił, iż w skład wierzytelności kredytobiorców wchodziły również odsetki za opóźnienie od dochodzonej kwoty. Wskutek potrącenia wierzytelność banku uległa całkowitemu umorzeniu, co będzie wzięte pod uwagę w odrębnej sprawie z powództwa banku.
Pomimo faktu, iż pozwany bank nie uznawał skuteczności oświadczenia o potrąceniu, w związku z częściowym oddaleniem powództwa o zapłatę, Sąd uznał, iż koszty postępowania powinny być rozdzielone stosunkowo: bank powinien ponieść 67% kosztów a kredytobiorcy 33% kosztów.
Wyrok jest prawomocny, ale bank może jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Postępowanie w II instancji toczyło się wyjątkowo krótko, bo 11 miesięcy, ale łączny czas postępowania wynosił 81 miesięcy. Sprawę prowadził adw. dr Jacek Czabański oraz adw. Dominika Helios.