Ujemne ceny energii a świadectwa pochodzenia
Na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) w dniach 1 stycznia oraz z 1 na 2 stycznia 2025 r. odnotowano ujemne ceny energii. Występowały one przez 14 godzin (1 stycznia od 01:00 do 15:00) oraz 6 godzin (1 stycznia od 23:00 do 2 stycznia do 05:00).
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, w takich przypadkach świadectwo pochodzenia nie przysługuje dla energii elektrycznej wytworzonej w godzinach dostawy, w których ceny na RDN były ujemne przez co najmniej sześć kolejnych godzin.
W efekcie wytwórcy energii z OZE muszą skorygować wnioski o wydanie świadectw pochodzenia za styczeń 2025 r.
Jakie kroki powinni podjąć wytwórcy energii z OZE?
We wnioskach składanych do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) za pośrednictwem operatorów systemu elektroenergetycznego należy:
Odjąć energię wytworzoną w okresach obowiązywania cen ujemnych, czyli:
- 1 stycznia w godzinach 01:00-15:00,
- 1 stycznia od godziny 23:00 do 2 stycznia godziny 05:00.
W przypadku instalacji, które umożliwiają ustalenie produkcji w przedziałach godzinowych, podstawą korekty powinny być dane z urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego. Wytwórcy, którzy nie mają takiej możliwości, powinni bazować na szacowanej ilości energii, jaka mogłaby zostać wyprodukowana przy pełnym obciążeniu w czasie obowiązywania cen ujemnych.
Konsekwencje braku korekty wniosku
Wytwórcy energii, którzy nie skorygują ilości wytworzonej energii w godzinach obowiązywania cen ujemnych, otrzymają wezwanie od Prezesa URE do złożenia poprawionego wniosku. Może to znacznie wydłużyć proces wydania świadectwa pochodzenia oraz opóźnić otrzymanie wsparcia.