Morska farma wiatrowa Baltica 2. PGE i Ørsted podjęły decyzję

2 godzin temu

Ogłoszenie ostatecznej decyzji inwestycyjnej oznacza, iż jesteśmy gotowi do budowy Baltica 2, flagowego projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który zaspokoi potrzeby około 2,5 mln polskich gospodarstw domowych i dostarczy pierwszą energię w 2027 r. – powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska.

W pierwszej kolejności zostaną usunięte głazy z dna morskiego. W 2026 r. ruszy realizacja fundamentów, kabli eksportowych oraz stacji transformatorowych na morzu. Następnie dojdzie do instalacji kabli połączeniowych między fundamentami turbin i morskimi stacjami transformatorowymi. W 2027 r. będą montowane wieże z turbinami. Równocześnie zaplanowano kompleksowe testy wszystkich kabli i komponentów elektrycznych i uruchomienie infrastruktury morskiej farmy wiatrowej. W tym samym roku do krajowej sieci elektroenergetycznej popłynie pierwszy prąd.

Morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie wyposażona w 107 turbin o łącznej mocy 1,5 GW. Produkcja zielonej energii elektrycznej będzie odpowiadać rocznemu zapotrzebowaniu ponad 2,5 mln domów w Polsce. To największa taka inwestycja w Polsce.

Trwa już budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej, zakontraktowano wszystkie komponenty do rozpoczęcia robót na morzu. Podpisano umowy na instalację fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Uzyskano niezbędne pozwolenia budowlane. Port instalacyjny znajdzie się w powstającym obiekcie w Porcie Gdańsk. W Ustce znajdzie się baza operacyjno-serwisowa. Będzie służyć w trakcie eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.

Przedsięwzięcie firm PGE i Ørsted uzyskało 5,5 mld zł w ramach dwóch pożyczek z KPO i kredyt w kwocie 530 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przeczytaj także: Stocznia CRIST inwestuje w morską energetykę wiatrową

Idź do oryginalnego materiału