Ujawnił pismo szefa PKW do ministra finansów. Niższa kwota dla PiS? "Odpadła przesłanka"

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl


Dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" dotarł do pisma, jakie przewodniczący PKW wystosował do ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Wynika z niego, iż kwota dotacji przysługująca Prawu i Sprawiedliwości powinna zostać pomniejszona.
Pismo szefa PKW do ministra finansów: "Państwowa Komisja Wyborcza informuje, iż odpadła wskazana w piśmie ZKF.820.2.2.2024 z dnia 30 sierpnia 2024 r. i w załączonych do niego obliczeniach przesłanka pomniejszenia kwoty dotacji podmiotowej przysługującej partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość w związku z udziałem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. o kwotę 10 864 488,51 zł. Kwota przysługującej tej partii dotacji podmiotowej wynosi zatem 38 772 567,16 zł" - czytamy w piśmie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Marka Mikołajczyka z "Dziennika Gazety Prawnej". Sporządził je szef PKW Sylwester Marciniak, a skierowane zostało do ministra finansów Andrzeja Domańskiego.


REKLAMA


PKW podjęła decyzję w sprawie PiS: Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie PiS za wybory z 2023 roku. To oznacza, iż na konto partii powinny wpłynąć zaległe pieniądze, choć, jak wynika z pisma PKW, w kwocie pomniejszonej o niemal 11 milionów zł. Co ważne, PKW w drugim paragrafie zaznaczyła, iż "nie przesądza [...], iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem i nie przesądza o skuteczności orzeczenia". Informator z kręgu komisji ocenił wprost, iż oznacza to przerzucenie odpowiedzialności na ministra finansów. Zapis daje mu bowiem furtkę do zakwestionowania wydanego orzeczenia.
Przypomnijmy, początkowo PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, uznając, iż partia nielegalnie finansowała część aktywności w ramach kampanii do Sejmu i Senatu. Partia odwołała się od decyzji, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przychyliła się do tej skargi. Problem w tym, iż część członków PKW oraz koalicja rządowa nie uznają wyroku izby, ponieważ - zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - została ona powołana wadliwie i nie jest legalna.
Czytaj też: "Donald Tusk skomentował decyzję PKW. 'Na moje oko tyle wynika z uchwały'"
Źródło: X.com, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału