Komisja Europejska tak ogłoszony najnowsze dochodzenie antymonopolowe i może ponownie mieć wpływ na Apple.
KE twierdzi, iż bada, czy Corning, najważniejszy dostawca Apple, „mógł nadużyć swojej dominującej pozycji na światowym rynku w zakresie specjalnego rodzaju szkła, które służy głównie do ochrony ekranów przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe”.
Apple i Corning od dawna współpracują z firmą dostarczającą szkło do iPhone’a z fabryki w Kentucky. kooperacja trwa od premiery pierwszego iPhone’a w 2007 roku.
Komisja Europejska chce jednak teraz wiedzieć, czy „antykonkurencyjne umowy na wyłączność dostaw” pomiędzy Corningiem a „producentami telefonów komórkowych” mogły mieć wpływ na konkurencję:
Komisja ma wątpliwości, jakie może mieć Corning zniekształconą konkurencję poprzez zawieranie antykonkurencyjnych umów na wyłączność dostaw z producentami telefonów komórkowych („producentami oryginalnego sprzętu” lub „producentami OEM”) oraz firmami zajmującymi się przetwarzaniem surowego szkła („firmami wykańczającymi”).
Komisja jest zaniepokojona porozumieniami zawartymi przez Corning z producentami OEM i zakładami wykańczającymi mogło wykluczyć konkurencyjnych producentów szkła z dużych segmentów rynkuograniczając w ten sposób wybór dla klientów, zwiększając ceny i tłumiąc innowacje ze szkodą dla konsumentów na całym świecie.
Oświadczenie UE nie wspomina konkretnie o Apple ani iPhonie. Warto też dodać, iż Corning współpracuje z innymi producentami, m.in. z Samsungiem.
Na przestrzeni lat Apple wielokrotnie inwestował bezpośrednio w Corning. Corning był pierwszą inwestycją dokonaną przez Apple przez swoje Fundusz zaawansowanej produkcji w 2017 r., a później rozszerzyła ten zakres inwestycji w 2019 roku I ponownie w 2021 roku po wprowadzeniu szkła Ceramic Shield w iPhonie 12.
Podążaj za Chancem: Wątki, Świergot,
I Mastodont.
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.