UE uruchamia Mechanizm Wodorowy – nowy impuls dla bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji

enerad.pl 1 dzień temu

Czym jest Mechanizm Wodorowy i jak ma działać?

Mechanizm Wodorowy to platforma służąca kojarzeniu popytu z podażą na wodór w Unii Europejskiej. Uczestnicy rynku – zarówno producenci, jak i odbiorcy – będą mogli zarejestrować się na platformie, aby wziąć udział w pierwszej sesji matchmakingowej zaplanowanej na wrzesień 2025 r. Narzędzie ma też wspierać identyfikację potrzeb infrastrukturalnych i ułatwiać dostęp do informacji o możliwościach finansowania projektów.

Jak podkreślił unijny komisarz ds. energii i mieszkalnictwa Dan Jørgensen:
„Uruchomienie Mechanizmu Wodorowego daje europejskiemu przemysłowi realną szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i przyspieszeniu dekarbonizacji.”

Wodór najważniejszy dla niezależności i transformacji

Wodór coraz częściej postrzegany jest jako niezbędne ogniwo w transformacji energetycznej – zwłaszcza w sektorach trudnych do dekarbonizacji, takich jak przemysł ciężki czy transport lotniczy. Inicjatywa wpisuje się w szersze cele klimatyczne Unii Europejskiej – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz pełne uniezależnienie od rosyjskich paliw kopalnych do końca 2027 roku.

Uruchomienie Mechanizmu Wodorowego to także realizacja obowiązków wynikających z rozporządzenia UE 2024/1789, które zobowiązuje Komisję Europejską do utworzenia i prowadzenia takiego mechanizmu w ramach Europejskiego Banku Wodorowego do końca 2029 roku.

Co dalej? Kolejne mechanizmy już w drodze

W najbliższych miesiącach Komisja planuje uruchomienie dwóch kolejnych mechanizmów: surowcowego (Raw Materials Mechanism) oraz gazowego (Gas Mechanism). Wszystkie one mają wspólnie służyć zwiększeniu odporności gospodarki UE, dywersyfikacji źródeł i rozwoju nowych technologii niskoemisyjnych.

Zobacz również:
  • KHIMOD pozyskuje 23 mln euro na rozwój technologii e-paliw i dekarbonizacji przemysłu
  • Bosch i Hygreen przyspieszają rozwój rynku wodoru dzięki nowym systemom PEM
  • Europa może przegrać wyścig wodorowy z Chinami – ostrzega CEO Nel

Źródło: Komisja Europejska

Idź do oryginalnego materiału