"UE odpowiada na groźbę Trumpa dotyczącą przejęcia Grenlandii Możliwość ataku USA na autonomiczne terytorium Danii jest „wysoce teoretyczną kwestią” – stwierdziła Bruksela"

grazynarebeca.blogspot.com 20 godzin temu

Prezydent-elekt USA Donald Trump przemawia podczas konferencji prasowej. © Getty Images / Scott Olson

Komisja Europejska stwierdziła, iż ​​mało prawdopodobne jest, aby prezydent-elekt USA Donald Trump zrealizował swój pomysł wysłania amerykańskich wojsk w celu przejęcia Grenlandii, autonomicznego terytorium powiązanego z Danią, po powrocie do Białego Domu. Bruksela podkreśliła jednak, iż suwerenność państw członkowskich UE musi być respektowana.
Podczas konferencji prasowej we wtorek Trump odmówił wykluczenia możliwości użycia siły militarnej w celu przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim przez Waszyngton.

„Być może będziecie musieli coś zrobić… Potrzebujemy Grenlandii ze względów bezpieczeństwa narodowego” — powiedział. Później tego samego dnia główna rzeczniczka Komisji Europejskiej, Paula Pinho, określiła komentarze prezydenta-elekta USA jako „wysoce spekulatywne”. „Istnieje wiele zagrożeń, które się nie materializują i na tym etapie nie uważamy, aby konieczne było wychodzenie poza to” — powiedziała. Pinho potwierdził, iż atak na Grenlandię uruchomiłby klauzulę wzajemnej pomocy obronnej UE na mocy artykułu 42(7) traktatu bloku, ale podkreślił, iż „dyskutujemy o wysoce teoretycznej kwestii”. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Anitta Hipper powiedziała we wtorek, iż „nie będzie wchodzić w szczegóły” dotyczące groźby Trumpa.Oczywiste jest, iż suwerenność państw musi być respektowana” – zauważyła, dodając, iż dotyczy to w pełni Danii. Hipper powiedziała również, iż Bruksela z niecierpliwością oczekuje współpracy na rzecz „silniejszej agendy transatlantyckiej oraz wspólnych celów i kwestii o kluczowym znaczeniu strategicznym” z nadchodzącą administracją USA. W ostatnich tygodniach Trump odnowił swoje zainteresowanie Grenlandią, którą zaproponował kupić od Danii podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej.

Reakcją Kopenhagi na jego aspiracje zawsze było to, iż największa wyspa świata, która jest bogata w złoto i uran i uważa się, iż ma ogromne rezerwy ropy naftowej na swoich wodach terytorialnych, nie jest na sprzedaż. Na tej samej konferencji prasowej we wtorek prezydent-elekt USA argumentował, iż „ludzie naprawdę nie wiedzą nawet, czy Dania ma do tego jakiekolwiek prawo, ale jeżeli wiedzą, powinni z tego zrezygnować, ponieważ tego potrzebujemy”. Na początku tego tygodnia syn Trumpa, Donald Trump Jr., poleciał na Grenlandię i spędził kilka godzin w stolicy terytorium, Nuuk.

„Będziemy was dobrze traktować” – to było jego przesłanie do populacji wyspy liczącej około 57 000 osób.

Trumpowi Jr. towarzyszyło kilku asystentów i ekipa filmowa dokumentująca podróż.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/610599-eu-trump-greenland-denmark/

Idź do oryginalnego materiału