W dniu 19 grudnia 2024 r. Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB i Kierownik KOBiZE/CAKE, wziął udział w debacie organizowanej przez Business & Science Poland i Grupę Energa, pn. „Konkurencyjność i… Perspektywy polityki klimatycznej: Po Baku i wyborach w USA”.
Spotkanie koncentrowało się na najważniejszych wyzwaniach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej stojących przed nową Komisją Europejską i innymi instytucjami UE, w tym na wynikach COP29, dyplomacji klimatycznej UE, celu redukcyjnym na 2040 r. systemie ETS2, a także roli polskiej prezydencji w realizacji tych wyzwa.
W dyskusji, którą moderował Dariusz Dybka z Business & Science Poland, udział wzięli (oprócz Roberta Jeszke):
- Vaqif Sadıqov, Ambasador Azerbejdżanu w UE
- Jake Werksman, DG CLIMA
- Grzegorz Grobicki, delegat PL na COP29
- Ursula Woodburn, CISL
- Linda Kalcher, Strategic Perspectives
- Roman Szyszko, ENERGA S.A.
- Magdalena Kamińska, ENERGA S.A.
Robert Jeszke zwrócił uwagę na znaczenie dostosowania do art. 6 porozumienia paryskiego, podkreślając, iż ramy porozumienia z Baku zapewniają, iż redukcje emisji są uznawane na szczeblu międzynarodowym, ułatwiając integrację z systemami takimi jak EU ETS. Zwrócił uwagę, iż chociaż porozumienie z Baku nie jest doskonałe i wymaga dalszych decyzji (zwłaszcza w aspektach technicznych), włączenie jego zasad do systemu ETS może stworzyć bardziej trwały i integracyjny rynek emisji CO2. Integracja ta pozwoliłaby państwom czł. UE i państwom z regionu na skuteczną redukcję emisji przy jednoczesnym zachęcaniu do inwestycji w zielone technologie. Robert Jeszke podkreślił również, iż międzynarodowe jednostki pochłaniania (tzw. offsety), w tym te z dobrowolnych projektów (ang. Voluntary Market), mogą pomóc obniżyć koszty i redukować emisje w sektorach trudnych do dekarbonizacji, czyniąc rynki emisji bardziej elastycznymi i efektywnymi.
Co więcej, łączenie systemów ETS w różnych regionach świata może zwiększyć płynność rynku, prowadząc do bardziej konkurencyjnych cen emisji CO2, transferu technologii i niższych kosztów redukcji emisji. Odniósł się również do polityki klimatycznej USA. Donald Trump ogłosił wycofanie się z Porozumienia paryskiego. Ponieważ jest to duża gospodarka z dużymi emisjami i możliwościami transferu technologii do państw rozwijających się, globalne działania mogą być w jakiś sposób osłabione lub mniej skuteczne, ponieważ inne kraje będą musiały przyjąć te cele redukcyjne, które do tej pory realizowały Stany Zjednoczone.
Szerzej na temat powyższych wątków Robert Jeszke odniósł się w artykule opublikowanym na portalu LinkedIn.
Źródło: KOBiZE