Uczcili pamięć powstańców styczniowych

1 rok temu
Zdjęcie: 19.02.2023. Sobków. Przypomnieli o bohaterach Powstania Styczniowego. / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Mszą Świętą w intencji ojczyzny i jej obrońców rozpoczęły się w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sobkowie uroczystości 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Po nabożeństwie odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt w miejscowości wojsk generała Mariana Langiewicza. To właśnie stąd wyruszyły oddziały powstańcze aby pod Małogoszczem stoczyć bitwę z Rosjanami.

Jak przypomniał poseł Krzysztof Lipiec pełnomocnik świętokrzyskich struktur prawa i sprawiedliwości, ziemia świętokrzyska usłana jest powstańczymi mogiłami.

– To przez tą ziemię ciągnęły powstańcze oddziały. Tutaj generał Langiewicz gromadził wojsko aby przeciwstawić się carskiemu najeźdźcy – dodaje.

Jak powiedziała Anna Krupka wiceminister sportu i turystyki, pamięć o tamtych wydarzeniach i bohaterach musi być wiecznie żywa.

– Mieszkańcy Sobkowa przekazują pamięć o powstańcach styczniowych kolejnym pokoleniom. To właśnie dzięki tym, którzy walczyli w obronie ojczyzny zostały umocnione tradycyjne wartości Bóg, Honor, Ojczyzna – wyjaśnia.

Bitwa pod Małogoszczem do której z Sobkowa wyruszyły powstańcze oddziały była najważniejszą w Powstaniu Styczniowym, przypomniał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

– Generał Langiewicz nie zakończył tej bitwy zwycięstwem, ale Sobków przeszedł dzięki niemu do historii powstania dlatego pomnik w tym miejscu jest czymś oczywistym – dodaje.

19.02.2023. Sobków. Przypomnieli o bohaterach Powstania Styczniowego. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Licznie zgromadzeni na uroczystości mieszkańcy to wyraz patriotyzmu i miłości do ojczyzny zauważył poseł Bartłomiej Dorywalski.

Jak przypomniał senator Krzysztof Słoń Sobków był miejscem odpoczynku oddziałów Langiewicza przed walką.

– Za pomoc powstańcom Sobków tak jak wiele innych miejscowości stracił prawa miejskie. Na tutejszym cmentarzu do dziś znajdują się mogiły powstańcze – zauważa.

Podczas uroczystości został odczytany list od ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Gen. Marian Langiewicz, był jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego. Jak pisali jego biografowie, był wyznawcą idei wolności społecznej i narodowej wszystkich uciskanych ludów, a przede wszystkim gorącym i ofiarnym patriotą. Początkowo dowodził oddziałem liczącym ok. 1,4 tys. słabo uzbrojonych powstańców, którzy stacjonowali w obozie w Wąchocku. Dzięki sprawnemu dowodzeniu generała w starciach z przeważającą liczebnie armią carską Polacy uniknęli poważniejszych strat. Ostatecznie oddział dotarł do Sobkowa. Stąd wojska powstańcze wyruszyły do Małogoszcza, gdzie 24 lutego 1863 r. stoczono bitwę z Rosjanami. Polskie oddziały poniosły duże straty jednak dzięki kontratakom udało im się wycofać w stronę Bolmina.

Idź do oryginalnego materiału