
W Parku Jordanowskim w Radlinie uczczono pamięć ofiar tragicznych wydarzeń 1945 roku – zarówno Tragedii Górnośląskiej, jak i zbrodni dokonanych w szybie kopalni Reden, który 80 lat temu stał się miejscem kaźni mieszkańców Radlina i okolicznych miejscowości. Jak przypomniał burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny, zarówno nazistowski, jak i komunistyczny reżim dążyły nie tylko do fizycznej eliminacji mieszkańców Górnego Śląska, ale także do unicestwienia pamięci o ich losach:
Podczas uroczystości upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 80. lat, zebrani symbolicznie oddali hołd wszystkim ofiarom totalitarnych reżimów. Odsłonięto też pamiątkową tablicę poświęconą pamięci mieszkańców Radlina, ofiar Tragedii Górnośląskiej, pomordowanych, deportowanych do ZSRR, więzionych w obozach i przymusowo wysiedlonych:
W trakcie uroczystości na terenie Parku Jordanowskiego zasadzono również pamiątkowy dąb pokoju. To pierwsze z 80 drzewek, jakie zostaną zasadzone na terenie całego województwa, dla uczczenia 80-lecia Tragedii Górnośląskiej. Zwieńczeniem całego wydarzenia był panel dyskusyjny, zorganizowany przez Fundację Eduarte, Młodzieżowa Rada Miejska w Radlinie oraz Miasto Radlin.